Bayılma Hissi, Bayılma Nasıl Olur, Bayılma Neden Olur

bayılma nedenleri, bayılma nedenleri nelerdir, bayılma nedne olur, bayılma sebepleri

Bayılmanın sebepleri nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Genellikle bayılmanın sebepleri arasında ciddi bir sorun yer almaz ama yine de bu sağlık sorunu çoğu kişide sık sık meydana geldiği için korku yaşatmaktadır. Bayılma mühim bir sorun olmasa da bayılmaya yol açan birçok neden bulunur. Ayrıca uzmanlar, bayılmanın süreci uzun ve sık ise mutlaka hekime başvurulmasını önermekteler.

 

Yaşam boyunca en az bir kere de olsa herkesin başına gelen bir durumdur, bayılma. Bayılma nedenleri oldukça fazladır. Çoğu zaman korkulacak bir şey olmasa da, bazı durumlarda bayılmaların ciddiye alınmasında fayda vardır. Hele ki sık sık bayılıyor ve ayılmak uzun sürüyorsa, bu durumdan endişe duyulmalıdır. Bayılma, zamansız ve aniden meydana geldiği için çoğu kişi böyle bir durumda ciddi yaralar alabilir.

 

Bayılmanın sebepleri


Bayılma, beyine oksijen gitmemesi sonucu görülür. Beyine oksijen kan ile taşındığı için, kanın oksijen taşımasındaki arızalanmalar bayılmayı meydana getirir. Bayılma esnasında kısa süreliğine bilinç kaybı yada iç-geçme görülür.

Kan basındaki düşüş nedeni ile de bayılmalar görülür. Ayağa birden kalkma, aşırı sıcak havalarda uzun süre güneş altında bulunma, hızlı solunum esnasında, üzülme ve yüksek tansiyon ilaçları alındığında bayılmalar ortaya çıkar. Çünkü bu tür durumlarda kan basıncını kontrol eden sinirler etkilenmiş olur. Ayrıca beyine giden oksijeni öksürme, idrar yapma ve gerinme de etkileyebilir. Bu sebeplerden dolayı yaşanan bayılmalar sorun teşkil etmez. Eğer ki baş hareketleriyle gerçekleşen bir bayılma söz konusu ise kesinlikle ciddiye alınmalı ve hekime başvurulmalıdır.

Kan şekeri düşmesinden de kaynaklı bayılmalar meydana gelir. Hipoglisemi (kan şekeri düşmesi) hastalarının uzun süre yemek yememesi bayılmalara neden olur. Ayrıca kullanılan bazı ilaç, alkol ve kokainde bayılmaya yol açar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver