Bayanlarda Akıntı Nedeni Nedir, Bayanlarda Akıntı Nedenleri, Bayanlarda Akıntı Sebepleri

bayanlarda akıntı ve nedenleri, bayanlarda akıntı ve sebepleri, kadınlarda akıntı nasıl ortaya çıkar, kadınlarda akıntı neden olur

Kadınlarda akıntı sebepleri nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Bayanların sıkça yaşadığı bir sorundur akıntılar. Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan ve zaman zaman çoğalan bir sorundur. Kadınlarda meydana gelen akıntıların temelinde yatan nedenler araştırmalı ve buna göre tedavi seçenekleri uygulanmalıdır.

 

 

Ergenlik dönemindeki her genç kız ve yetişkin kadınlarda bir miktar akıntı söz konusudur. Bu akıntı kadınlık hormonu ile ilişkilidir. Kaygan ve sümüksü bir yapıda olan akıntı, rahim ağzından ki serviral bezlerden salgılanır. Cinsel istek sırasında akıntı fazlalaşır ve daha kaygan hale gelir. Bayanlarda meydana gelen akıntılar yumurtlama dönemlerinde de fazlalık gösterir.

Akıntının kokusuz, renksiz, kaşıntısız olması normal karşılanırken, bu etkenlerin tam tersi durumunda oluşan akıntılar hastalık sebebidir. Kadınlarda oluşan bu akıntılar koku yapıyor, kaşıntıya neden oluyor, renginde değişmeler meydana geliyor veya kesintili oluyorsa bu enfeksiyon kapıldığının göstergesidir.

Vajina bölgesinde meydana gelen iltihaplanmalar mantar hastalığını gösterir. Mantar da normal akıntının seyrini değiştirir. Az önce bahsettiğimiz kaşıntı ve koku gibi sorunlar ortaya çıkar. İltihaba bağlı olan akıntıda fazla olmaktadır. Rengi sarımsı ve peynir gibi kesikli durumdadır.

Vajinal bölgede kullanılan temizlik ürünleri de vajinal akıntının fazlalaşmasına neden olur. Genital bölge parfümleri, sabunlar, pedler, tamponlar ve prezervatifler gibi yabancı maddeler vajinada akıntıya neden olan etkenlerdir. Bu etkenler nadirde olsa üreme organı tümörlerine de neden olmaktadır.

Bakteriel vaginozisti de akıntı yapan genital bölge sorunlarındandır. Vajina içerisinde çoğalan mikroplar hafif sarımsı yada beyaz-gri renkte akıntılara sebep olur. Bu akıntı kötü koku yapar ve cinsel birleşme sırasında da artmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver