Bayanlarda adet ağrısının nedenleri sebepleri tedavisi nelerdir? Hakkında Bilgi

Aşağıda Bayanlarda adet ağrısının nedenleri sebepleri tedavisi nelerdir? ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Her 10 kadının 1′inde adet döneminde şidetli ağrı ve sancı şikayeti görülmektedir. Bu tür adet sancıları ve ağrıları, kişilerde bedensel ve ruhsal manada olumsuz etkiler bırakmakta ve hatta iş verimi düşüklüğü, iştahsızlık, sosyal ilişkilerde bozulma, çiftler arasında huzursuzluk ve tartışmaya varan bir takım olumsuzlukların oluşmasına da neden olmaktadır. Her ay 3-5 gün adet döneminde meydana gelen bu sancılar, mide karın ağrısı giib görülmekte hanımların korkulu rüyası haline dönüşmektedir. Ağrılı ve sancı biçimindeki adet gören bayanlarda, krap türü bel ve kalça kısmında bacaklara uzanan ağrı ve sızılar görülebilmektedir. Bu şiddetli karın ağırısının yanında halsizlik, kusma, kabızlık ve peklik, ishal, başağrısı, mide bulantısı, fazla idrar yapma gibi bir takım klasik adet dönemi şikayetleri de görülmektedir.

Adet sancısı ve adet ağrısı, adet kanamasının oluşumundan tam 1 gün kadar önce başlamaktadır. Kişiden kişiye farklar gösterse de genelde 1 gün kadar sürmekte ve adet kanamasının başlamasıyla birlikte sona ermektedir. Adet ağrısının ve sancısının nedeni ise rahmin iç tabakasındaki kasların kasılmasından kaynaklanmaktadır. Adet kanaması sırasında oluşan prostaglandin türü maddeler bu adet sancısını açığa çıkartmaktan sorumlu maddelerdir. Adet ağrısını ve sancısını geçirmek için Asetilsalisilik Asit, Naproksen Sodyum, İbuprofen türü etken maddeler taşıyan ağrı kesicilerden almanız yeterli olacaktır. şayet bu da çözüm olmuyorsa ve adet kanaması neticesinde ortaya çıkan adet sanısı çok dayanılmaz bir hal alıyorsa bu durumda doğum kontrol hapı kullanarak yumurtlama sürecini baştan engelleyebilirsiniz. Bu durumda yumurtlama olmayacağı için rahimde de adet ağrısı gelişmeyecektir.

Şayet adet ağrınız birtakım ağrı kesiciler ile teskin edilebilmekte ise bu durumda herhangi bir kadın doğum uzmanı veya jinekolog doktora görünmenize lüzum yoktur. Ancak adet sancısının normalden çok daha ağır seyrettiği durumlarda yukarıda söylediğimiz hormonsal nedenler dışında başka bir sebepten kaynaklanan adet ağrısı olup olmadığını tespit için bir doktora görünmenizde fayda olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver