Batı hristiyanları nefsine ve şeytana mı uyuyor?

Müslümanların çoğu eminim böyle düşünüyor. Yani Batı dediğimiz Avrupa ve Amerika’daki halkların hepsinin birden nefsine ve şeytana uyduğu için müslüman olmadığını düşünüyor. Bu yüzden de Allah’ın onları sonsuza kadar cehennem ateşinde yakacağını düşünüyorlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Farklı bir bakış açısı. Ama dünyanın çoğu bu bakış açısını paylaşmıyor. O yüzden bizim yaşamak istediğimiz gibi yaşamalarını bekleyemeyiz.  Batı dediğimiz tek vücut bir insan gibi düşünüp karar verebilen bir varlık değil.  Batı dediğimiz koca bir medeniyettir.  Onların medeniyeti bizim islam medeniyetinden farklı. Onların helal ve haram kavramları bizimkinden farklı ve onların bu dünyadaki yaşama amaçları da bizimkinden farklı.  Bu durum çok doğal.  Çünkü bizim doğrularımız  ve yaşama amacımız tamamen inanca dayalı şeyler. Yani somut olarak gidip bu gerçeği adamın gözüne sokamayacağın için onları da kendi düşündüğün yaşamın amacı ve helal haram doğrularına inanadıramassın.

Adamların nefisten şeytandan (bizdeki haliyle) haberleri bile yokken hayatlarını nasıl bunun üzerine kurabilirler 😀 Maalesef bu dünyanın şartları böyle. Ben suçun onlarda değil, düzende olduğunu düşünüyorum.  Yoksa milyarlarca insan birden aptal veya düşüncesiz olamaz. Eğer olur diyorsan, o zaman gerçekte bizlerde hepimiz birden aptal ve düşüncesiz olabiliriz demektir.

Kendi dininden en ufak bir şüphe etmeyen, dinindeki herşeyin kesin olarak doğru olduğuna inanan ve bildiği ve yaşadığı herşeyle bundan emin olan bir hristiyanı hangi adil tanrı cehenneme gönderebilir? Mesela iyi ve ahlaklı bir adam tanrının ve dinlerin gerçekten var olmadığına kendi adından daha fazla eminse ve yaşadığı ve bildiği herşey ona bunun kesin olarak doğru olduğunu söylüyorsa bu adamı cehenneme göndermek nasıl adil olabilir?

Onun tüm bu bilgileri elde edeceği ve tüm yaşadıklarından bu sonuçları çıkaracağı düzeni yaratan ve ona bundan emin olması için o zekayı veren bir tanrı onu nasıl olur da cehenneme gönderebilir? Ayrıca birşeye inanmamak neden suç olsun ki? Demekki adama inandırıcı gelmiyor, demekki daha inandırıcı şeyler sunmak gerekiyor.  Hem sonsuz bilgiye sahip bir tanrının en büyük gücü herşeyi bilmesinden yani bilgisinden geliyorken bilmek yerine neden inanmayı ön plana çıkarıyor?

Umarım günün birinde bu sorulara gerçek cevapları verebilecek bir insan çıkar. Ama geçiştiren cevaplar değil, gerçekçi cevaplardan bahsediyorum. Onların da herşeyiyle aynı bizim gibi insan olduğu gerçeğini göz önüne alan bir cevap. İnsanlar hıristiyan olarak yaratıldıktan sonra onları nefsine uymak veya şeytana uymakla suçlamak çok acımasızca olur. Bunu yapmak hem fazla düşünmekten korkup kestirip atmak istemenin hem de dinsel kibirin sonucudur.Mesela mevlana son derece insancıl bir yaklaşımla ne olursan ol yine de gel demişti.

Aynı yerde yarattığın milyarlarca insan hep aynı hatayı işliyorsa, dönüp bir de hatayı kendinde araman gerek. çünkü demekki yaptığın düzen işe yaramıyor. Bu sebeple bence insanların dini yorumlamalarında eksiklikler var. Dini yorumlarken daha insancıl olmalı ve ayrıştırıcı değilde birleştirici bir yaklaşım sergilenmelidir. Yoksa bir çırpıda tanrının milyarlarca insanı birden cehenneme atacağı yorumunu çıkarmak çok kolay olur. Yoksa bir Saidi Nursi’nin dini yorumlaması başka, bir Taliban’ın dini yorumlaması çok başka ve bir Humeyni’nin dini yorumlaması çok daha başka olur. Tahmin edersiniz ki bu da hiç iyi olmaz.

Farklı yaklaşımlar ve yorumlarla Allahın düşünceleri istenilen şekilde gösterilebilir. Fakat asıl önemli olan onun gerçek düşünceleri ve gerçekten ne istediğidir. Dini yorumlayanlar sonuçta insandır ve ben bugüne kadar hata yapmayan insan görmedim. Bu yüzden dine yönelik cevap verilemeyen sorular veya eksiklik ve kusur yakıştırmaları aslında dini hatalı yorumlayan insanların kusurlarından kaynaklanıyor olabilir. Bunlar benim dünyaya topyekün baktığımda edindiğim izlenimlerdir. Tabiki eksikleri ve kusurları çıkacaktır. Çünkü bende sıradan bir insanım. Ama doğru bildiğim şekilde ve kendi istediğim hayatı yaşamaya çalışıyorum.  Bir toplumun, bir grubun veya popüler kültürün bana dayattığı yaşam tarzını değil…

EnBasit.Com Editörü

Serdar Aktaş

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver