Basur Oturma Banyosu, Hemoroid Oturma Banyosu, Oturma Banyosu

oturma banyosu nasıl olur, oturma banyosu nedir, oturma banyosu yapma, oturma banyosu yapmak için

Oturma banyosu nasıl yapılır?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Makat bölgesinde görülen bir sorun olan mayasıl (hemoroid)’ ın ortaya çıkma sebepleri arasında kalıtsal faktörler yer alsa da asıl sebep kabızlık sorunudur. Kabızlığın yol açmış olduğu zorlanmadan yani dışkı yapamamadan dolayı makat bölgesinde bulunan damarlar gereğinden fazla açılarak makat çatlağı adı da verilen hemoroid hastalığının görülmesine sebep olur. Bu sorunun giderilmesi için uzman hekimler, hemoroid hastalarına oturma banyosu yapmalarını önermekteler.

 

Oturma banyosu yaparak basurun sebep olduğu şikayetlere doğal yöntemlerle çözüm bulabilirsiniz. Sıcak su içinde uzun bir müddet oturmak makattaki şikayetleri minimuma indirecektir. Suyun sıcaklığı sayesinde makat kasları gevşeyerek basur hastasına büyük bir rahatlama sağlar. Bu yöntem basuru geçirmez ama geçici de olsa verdiği şikayetleri azaltır. Bir süreliğine de olsa hemoroidin vermiş olduğu acıları unutabilirsiniz.

 

Oturma banyosu nasıl yapılır?


Oturma banyosunu duş esnasında ya da herhangi bir zamanda yapabilirsiniz. İçine oturulabilecek genişlikte olan bir leğene (küvet ya da özel oturma küvetlerine) sıcak su doldurun. İsteğe bağlı olarak içine papatya suyu, deniz suyu, soda, tuz, alkollü veya iyotlu solüsyonlar eklenebilir. Hiçbir şey eklemeden de saf suyun içine oturabilirsiniz. Yaklaşık 20-25 dakika suyun içinde oturulur. Ardından makat bölgesi tahriş edilmeden havlu ya da tuvalet kağıdı ile kurulanır.

Dikkat! Bazı bünyelerde baş dönmesine neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver