Basur Neden Çıkar, Basur Neden Oluşur, Basur Neden Oluyor

basur nedeni, basur nedenleri, basur nedenleri neler, basur nedenleri nelerdir

Basur (hemoroid) neden olur?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Anüs içerisinde ki toplar damarın genişlemeye müsait olan bir yapısının olması nedeniyle, bu damarın içinde meydana gelen basınç yüksekliğinden dolayı damar makattan kendini dışarı atar. Damarın kendini dışarı atmasındaki neden ise, içinde meydana gelen basıncı dengelemektir. Bu nedenle dışarıya genişleyerek çıkan bu damar, mor ve kırmızı renkli olup sürekli kanar. Kanama nedeni de, damarın delinmesidir.

 

Toplumumuzda mayasıl olarak da bilinen basur (hemoroid) , yaygın bir şekilde bilhassa erkeklerde görülür. Orta yaşlarda görülmeye başlayan basur, 50 yaş üstündeki kişilerde daha çok meydana gelir. Bu sorun için bazı önlemler almak mümkündür ancak, hastalığın meydana gelmesi ile birlikte cerrahi operasyonlar devreye girer.

 

Basurun nedenleri

 

Toplar damarın sebep olduğu bu sorun, toplar damarın bozulmasından meydana gelmekte. En bilindik nedeni ise kronik kabızlıktır. Sürekli kabızlık sorunu yaşayan kişilerde bu sorunun görülme riski oldukça fazladır. Makalemizin başında da söylediğimiz gibi, damar içindeki basıncın yükselmesinden meydana gelir. Büyük abdest yapılırken zorlanma ve ıkınma basınç yüksekliğine neden olur.

Ayrıca gebelikte de hormonlardan dolayı damarlarda genişleme meydana geldiği için, bu dönemde de basurun görülme olasılıkları yüksektir. Basur sebepleri arasında bir diğer neden de, doğuştan kaynaklanan damar duvarının zayıf olmasıdır. Hareketsizlik, şişmanlık, alkol kullanımı, makatı zorlayacak sporların yapılması, meslek gereği sürekli oturmak, lifli gıdalardan yoksun beslenmek ve bağırsak civarında oluşan tümörler de basur nedenleri arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver