Basur Hastalığı, Basur Hastalığı Ve Tedavisi, Basur Nedir

basur tedavisi, basur ve nedenleri, basurdan korunmanın yolları, basuru engellemek için

Basur Hastalığından Korunmanın Yolu

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Basur bir çok kişide  görülen yaygın bir hastalıktır. Makat bölgesinde 3 ana toplardamar ağı vardır. Birisi solda, diğer ikisi sağ taraftadır. Bunlara toplardamar yastıkları adı verilir. Kabızlık sebebiy ile bunlar genişleme gösterir ve iç hemoridleri meydana getirir. Zaman sonra bunlar makatın dışına sürüklenir ve dışkılama sırasında dışarıya sarkar. Basur sorunu hamile kadınlardada oluşabilmektedir. Bu yazımızda sizleri bilgilendirmek adına, basure vede basurdan korunmanın yollarına deyiniyoruz…

 

Kanama, ağrı, akıntı gibi şikayetlere neden olan basur rahatsızlığı erken evredeyse ameliyata gerek olmadan lazer, bant ligasyon ve ilaç enjeksiyonuyla tedavisi yapılır. İleri evrede bulunan kişiler için tek tedavi yolu cerrahi müdahaledir. Hemoroid rahatsızlılığı sürekli kabızlık, şişmanlık ve gebelik gibi karın içi basıncının artış gösterdiği durumlarda kendisini gösterir. Kansere dönüşme riski yoktur, fakat basur rahatsızlığından korunabilmek için yapılmakta olan uygulamalar kabızlık sorununu ortandan kaldırdığı için fissür ve bağırsak kanseri riski azalır.

Basurdan korunmak için tuvalet temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Eğer imkan varsa tuvalet kağıdının yerine daha yumuşak olan ıslak mendiller yada havlu kullanılması gerekir.

Kilo almaktan, sigara, alkol, acı biber ve baharatlı gıdalardan uzak durmak gerekir.

Düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.

Lif açısından zengin olan besinler ile dengeli beslenilmelidir. Öğünler atlanmamalı ve kesinlikle sabah kahvaltısı yapılmalıdır.

Bol miktarda su içmek gerekir. Günde 8 bardak su içmelisiniz.

Eğer oturarak çalışmak zorundaysanız saat başı en az 10 dakika ayağa kalkmanız gerekiyor. Ayakta çalışıyorsanız tam tersini yapın.

Günde en az 1 kere ve düzenli tuvalet ihtiyacı giderilmelidir.

Tuvalet sırasında fazla ıkınma ve zorlanmadan kaçınmalısınız. Gazete, dergi okuyacak kadar kalmayın. Gün içerisinde tuvalet ihtiyacını ertelemeyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver