Basra Körfezi Nedir Nerededir Ülkeler Hakkında Bilgi

Basra Körfezi Nedir Nerededir Ülkeler

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Basra Körfezi Nedir, Basra Körfezi Ne Anlama Gelir, Basra Körfezi Ne Demektir, Basra Körfezi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Basra Körfezi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Basra Körfezi Anlamı

Basra Körfezi Nedir Nerededir Ülkeler
Hint Okyanusu’nun Arabistan Yarımadası ile İran arasında kalan uzantısı. Arap plâkasının Asya plâkasına girdiği bir bölgede bulunan Basra Körfezi, adacıklarla dolu sığ bir denize sahiptir. Yıllık yağışın az olması nedeniyle tuzluluk oranı yüksek, binde 40 dolayındadır. Bu oran daha güneyde azalır. Sıcaklık ortalamaları kışın 15-20oC, yazın 30-35oC’dir. Mercan kayalıklarıyla çevrili kıyılarda balıkçılık yapılır. Bölgenin ekonomisi, buradaki zengin petrol yataklarına ve ticaretine bağlıdır. 1991 Körfez ve 2003 Irak savaşı, siyasî ve ekonomik anlamda bölgede önemli değişikliklere neden olmuştur.

Konu ile ilgili aramalar: Basra Körfezi Nedir Basra Körfezi ödev ara Basra Körfezi kelime anlamı Basra Körfezi sözlükte ara Basra Körfezi ansiklopedi bilgi bankası ara Basra Körfezi ne demek Basra Körfezi neye denir

Basra Körfezi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver