Baskın Oran Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi

Ünlülerin Biyografileri bölümümüzde bu sayfada Baskın Oran Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi, biyografisi ve kısaca yaşam öyküsü yer almaktadır. Aşağıda Baskın Oran Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi ile ilgili biyografik bilgilerden memleketi, mesleği, kariyeri, hayatının kısa özeti ve kim olduğu hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır.

Profesör, siyasetçi. Milliyetçilik, azınlıklar, Türk dış politikası, din-devlet ilişkileri üzerine çalışan Oran ayrıca Agos,
Radikal İki ve Birgün gibi süreli yayınlarda yazar olarak çalışmaktadır. 2007’de öğretim üyeliği görevinden emekli olan Oran, İstanbul 2. Bölgeden bağımsız milletvekili adayı olmuş ancak yeterli oy alamamıştır. Oran’ın yayınlanmış oniki kitabı vardır ve iki kitabın editörlüğünü yapmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

1945 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Saint Joseph ve İzmir Atatürk Lisesi’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanan Oran, 1968’de burdan mezun oldu. 1969’da aynı fakültede asistan olarak göreve başlayan Oran, 12 Mart 1971 darbesi döneminde okuldan uzaklaştırıldı. Danıştay kararıyla 1972 yılında geri dönen Oran, 1974 yılında doktorasını tamamladı.

12 Eylül 1980 darbesi gerçekleştiğinde yardımcı doçent olan Oran’ın görevine YÖK kararıyla son verildi. 1983 temmuzunda idare mahkemesi tarafından görevi iade edilen Oran, okula başladığı gün 1402’yle sıkıyönetim tarafından görevinden tekrar alındı. Sıkıyönetimin Ankara’da sona ermesiyle 1990 yılının ekim ayında önce idare mahkemesinin sonra Danıştay’ın kararıyla Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki görevine iade edildi.

Baskın Oran 1991 yılında doçent, 1997’de ise uluslararası ilişkiler profesörü oldu. 2006-2007 dönemi başında öğretim üyeliği görevinden emekliye ayrılan Oran, 3 aylık bir süreç için İngiltere’de bulunan Oxford Üniversitesi’ne öğretim üyesi olarak gitti.

Oran, 1 Haziran 2007 günü Ortak Bağımsız Aday Platformu girişimiyle İstanbul 2. Bölgeden bağımsız milletvekili adaylığını açıkladı ancak seçimlerde yeterli oy alamadı. 30 Mayıs 2008 tarihinde, Türk İntikam Tugayı tarafından ölüm tehtitleri aldığını açıkladı. Ermenilerden Özür diliyoruz kampanyasını başlatan isimlerden birisi olan Oran, bu kampanya ile ilgili olarak söylediği ”1923’ten beri beynimizi yıkıyorlar” sözleri ile tepki çekmiştir.

Milliyetçilik, azınlıklar, Türk dış politikası, din-devlet İlişkileri üzerine çalışan Oran, Ermenice olarak yayınlanan haftalık Agos, Radikal İki gibi dergilerde yazmakta ve Birgün Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaktadır. Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu (İHDK) üyeliği ve onun alt komisyonu olan Azınlık Hakları ve Kültürel Haklar Alt Komisyonu Başkanlığı görevleri yapmış olan Baskın Oran, Ankara Üniversitesi’nde ders vermeye devam etmektedir. 70 kadar bilimsel makalesi bulunan Oran’ın yayınlanmış 12 kitabı bulunmaktadır.

Kitapları

o Azgelişmiş Ülke Milliyetçiliği – Kara Afrika Modeli

o Türk-Yunan İlişkilerinde Batı Trakya Sorunu

o Atatürk Milliyetçiliği – Resmî İdeoloji Dışı Bir İnceleme

o Kenan Evren’in Yazılmamış Anıları (iki cilt)

o Nerde O Eski Mapushaneler

o Devlet Devlete Karşı

o Kalkık Horoz – Çekiç Güç ve Kürt Devleti

o Yunanistan’ın Lozan İhlalleri

o Küreselleşme ve Azınlıklar

o Dalavera Memet’in Bodrum Tarihi

o Enişte Gözüyle Bodrum

o Türkiye’de Azınlıklar

Editörlüğünü Yaptığı Kitaplar

Türk Dış Politikası Kurtuluş Savaşından Bugüne Olgular, Belgeler, Yorumlar Cilt 1:1919-1980

Türk Dış Politikası Kurtuluş Savaşından Bugüne Olgular, Belgeler, Yorumlar Cilt 2:1980-2001

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver