Basınç Nedir, Basınç Formülü, Basınç İle İlgili Örnekler Hakkında Bilgi

Basınç Nedir, Basınç Formülü, Basınç İle İlgili Örnekler

Basınç Nedir, Basınç Formülü, Basınç ile ilgili Örnekl
kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Basınç Nedir, Basınç Ne Anlama Gelir, Basınç Ne Demektir, Basınç Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Basınç ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Basınç Anlamı

Basınç Nedir, Basınç Formülü, Basınç ile ilgili Örnekler
Bir kuvvetin, bir yüzeyinin birim alanına dik olarak düşen değeridir. Alanı S olan bir yüzeye dik olarak düşen kuvvet F ise basınç değeri;

P = F / S

ilişkisi ile bulunur. Buradan da basaınc birimi kuvvet birimi/alan birimi ilişkisi çıkar.

Evrende yıldızlar arası basıncın değeri sıfır dolaylarındadır. Yerde ise deniz düzeyindeki basınç atmosfer basıncı yaklaşık olarak 100 kPa kadardır. Maddenin kinetik teorisine göre kapalı bir kap içinde bulunan bir gazın basıncı, bunun moleküllerinin kabın duvarlarına sürekli ve aralıksız olarak çarpmasından doğar. Bu basınç mutlak sıcaklıkla doğru orantılı, buna karşın kabın hacmi ile ters orantılıdır.

Basınc genelde her doğrultuda aynı değerde etki eder. Ayrıca hacim azalmasına neden olur. Basıncın azalıp çoğalan değerleri fiziksel, kimyasal ve biyolojik işlemler ve değişmelere etki eder. Basıncın bu önemli nedeni ile, değerini tespit etmek için çeşitli basınç ölçme aletleri yapılmıştır. Barometre, manometre gibi.

Konu ile ilgili aramalar: Basınç Nedir Basınç ödev ara Basınç kelime anlamı Basınç sözlükte ara Basınç ansiklopedi bilgi bankası ara Basınç ne demek Basınç neye denir

Basınç ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

er

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver