Başarının Gerçek Sırrı

Hemen hemen her röportajımda bana sorulan en önemli soru bir yazarın başarılı olması için sahip olması gereken özelliklerdir. Aslında bu sorunun cevabı çok net: Yetenek. Eğer bir yazar olmak için gerçek bir yeteneğiniz yoksa, ne kadar heyecanlı ve gayretli olduğunuzun bir önemi yok. Bu en temel şarttır. Eğer yakıtı yok ise, dünyanın en iyi arabası bile yol alamaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Odaklanma, Sabır ve Dayanıklılık Olmadan Yetenek Hiçbirşeydir

Yetenek ile ilgili problem ise bir çok durumda kişinin yeteneğinin seviyesini ve kalitesini kontrol edememesidir. Yeteneğinizi yeterli bulmayabilir ve onu geliştirmek isteyebilirsiniz. Veya tutumlu olmaya çalışarak yeteneğinizi daha uzun süre kullanmak isteyebilirsiniz. Fakat her iki durumda da bunu başarmak kolay iş değil. Yeteneğin kendine özgü bağımsız bir aklı vardır ve istediği zaman yetenek fışkırırken istediği zamanda kuruyup gider. Belli şairler ve rock şarkıcıları dehalarıyla  ihtişamlı sanatçılardır. Schubert ve Mozart bunlara örnek iken aynı zamanda bu kişilerin dramatik ölümleri onları birer efsaneye dönüştürdü. Fakat bunlar büyük çoğunluk için takip edilmesi gereken kişiler değildir.

Çevremizdeki yetenekli kişilerin çok az çalışarak başarılı olduklarını görmek kolaydır. Çünkü her insan az çalışarak çok şey başarmak veya kazanmak ister. Fakat bir çok yetenekli kişi için ne kadar yetenekli olursa olsunlar,  işin büyük kısmı sıkı çalışmaktan geçiyor. Cesaretiniz kırılmasın fakat bu gerçeği de unutmayın.

Dünya tarihine geçmiş en başarılı kişiler, genelde dünyanın en çok çalışan ve en iyi konsantre olan insanlarıdır.

Tüm başarılı kişilerin çok sıkı bir disiplin içinde çalıştığı gerçeğini aklınızdan hiç çıkarmayın.

Ünlü Japon yazar Haruki Murakami‘nin bir makalesinden yapmış olduğum özettir.

Yazan: Serdar Aktaş

EnBasit.com Editörü

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver