Baş Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir, Baş Dönmesi Nedenleri, Baş Dönmesi Neeni Nedir

baş dönmesi tedavisi, baş dönmesinin nedenleri, baş dönmesinin sebepleri, baş dönmesinin tedavisi

Baş dönmesi nedenleri ve tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Baş dönmeleri, çoğu zaman kendiliğinden geçse de tedavi gerektiren durumlarda bulunur. Tıp dilinde Vertigo denilen baş dönmelerin altında bazen ciddi hastalıklarda yatabiliyor. Herkeste farklı farklı belirtileri olan bu rahatsızlığın nedenleri ve tedavi yöntemlerini Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ebru Nur Yavuz anlatıyor:

 

” Baş dönmeleri kişide düşme hissi uyandırır. Genel olarak arkaya veya öne doğru gitmeler baş dönmesi olarak tanımlanır. Çoğu kişide bu sorunun altında önemli bir rahatsızlığın olmadığı ve kendiliğinden geçtiği gibi, bazı hastalarda ise ciddi sorunların habercisi olabiliyor. Her hastada farklı olarak anlatılan bir rahatsızlıktır. Kimileri “yer ayağımın altından kayıyor”, “kafamın içi boşalıyor”, “başımı tutamıyorum” gibi ifade eder, kimileri ise “gözlerim kararıyor”, “her taraf dönüyor” veya “bir yerden düşüyorum ” şeklinde ifade etmektedirler.

 

Baş Dönmesi Nedenleri

 

Baş dönmeleri bazen çok ciddi nörolojik bir hastalığa işaret etmektedir. Beyin sapı ve beyinciği tutan hastalıklar, iç kulak denge siniriyle ilgili rahatsızlıklar baş dönmesine neden olur. Denge sistemi iç kulaktadır ve beyine vücudun uzay içinde nerede olduğunu, pozisyonunun yönü, hangi yönde hareket ettiği ve dönüyor mu yoksa sakin durumda mı olduğunu bildirir.

 

Baş Dönmesi Belirtileri

 

Eğer baş dönmesi, kulak rahatsızlıklarına sebep olan bir sorundan ortaya çıkıyorsa kulakta basınç, bulantı-kusma, kulak akıntısı, işitme azlığı ve gözlerde normal dışı hareketler saptanır. Nörolojik bir hastalığın neden olduğu baş dönmelerinde ise uyuşmalar, baş ağrıları, göz hareketlerinde anormallikler ve felçler baş dönmesi şikayetlerindendir. Baş dönmesi ile ilgili daha birçok belirti gözlenmektedir. Ancak bazı kişilerde sadece baş dönmesi de meydana gelebilir.

 

Baş Dönmesi Tedavisi

 

Baş dönmesi beyin tümörü, boyun kemiklerinden kireçlenme, beyin damar hastalığı , Ms gibi hastalıklardan ortaya çıkıyorsa bu tür sorunlara yönelik tedaviler uygulanır. Baş dönmesi bir hastalık değil başka bir hastalığın belirtisi olduğu için, soruna yönelik tedavi uygulanmaktadır.

Kulak hastalıklarından kaynaklanan baş dönmeleri ise bir kaç gün içinde kendiliğinden geçecektir. Tümörler hariç diğer kulak hastalıklarında sağlam olan kulak diğer kulağı  zamanla iyileştirecektir.

Pozisyonel baş dönmelerinde ise doktorlar, Epley manevrası denilen masaj hareketlerini uygulamaktalar. Diğer sorunlar için ise ilaç tedavisi kullanılır. Eğer baş dönmenizin sebebi bir hastalık değilse baş dönmesini ortadan kaldıracak tedaviler uygulanmaktadır.”

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver