Bartolin Kisti Ameliyatı, Bartolin Kisti Nasıl Meydana Gelir, Bartolin Kisti Nasıl Oluşur

bartolin kisti neden oluşur, bartolin kisti nedenleri, bartolin kisti nedir, bartolin kisti tedavi yöntemleri

Bartolin kisti ve tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınların genital bölgesinde vajinanın dışa açılan kısmında iki adet salgı bezi bulunur. Sağlı sollu yerleşen bu bezler el ile hissedilmezler. Cinsel birleşme sırasında vajinada sulanmayı arttırır ve kayganlığı sağlar. İşte bu bezlere bartolin bezi adı verilir.

Bartolin bezlerinde zamanla tıkanma meydana gelir. Dışarı doğru açılan kanallarda meydana gelen bu tıkanma bezlerin büyümesine, hassaslaşmasına ve kızarmasına neden olur. Büyüyen bezler ilk olarak serttir. Daha sonra bezlerde yumaşama meydana gelerek abse halini alır. Bartolin bezlerindeki abse oluşumunun nedeni, mikroplardır.

Bartolin kisti tedavisi

 

Bartolin bezlerindeki bu sorunu yok etmek için, antibiotik tedavisi ile absenin üzerindeki deride bulunan iltihabın dışarı atılması sağlanır. Genel ve lokal anestezi işlemi uygulanarak yapılan bu tedavide kesi yapılarak dışarıya boşalan abse, kişiye rahatlama hissi verir.

Bartolin enfeksiyonun ikinci kez tekrarlamasında ise cerrahi işlem uygulanabilir. Tekrar eden enfeksiyonlarda kistleşme görülür. Her tekrarlanmasında bartolin bezleri dahada büyür ve bu bölgede şekil bozuklukları meydana gelir. Bu durumda cerrahi işlem tek çözümdür.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver