Barok Nedir Hakkında Bilgi

Barok Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Barok Nedir, Barok Ne Anlama Gelir, Barok Ne Demektir, Barok Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Barok ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Barok Anlamı

On yedinci yüzyılda ortaya çıkan klâsik sanatı izleyen resim, mimarlık üslûbu. Barok sanat yapıları oldukça karmaşık ve çelişik bir üslûpla yapılır. Görkemlilik, canlılık, hareketlilik, gerilim ve aşırılık, barok sanat anlayışını yansıtan önemli kavramlardır. Barok kavramı, Portekizce düzensiz anlamına gelen ?barrueco’ kelimesinden türetilmiştir. Önceleri Eski Yunan’a dayanan yerleşik sanatsal biçimlere karşı bir başkaldırı olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle kilise mimarîsinde bir dönem oldukça etkili olmuştur. İtalya’da St. Agnesa kiliseleri, Guarino Guarini tarafından yapılan Torino Prag ve Lizbon’daki saray ve kiliseler, Barok mimarînin en önemli eserleri sayılır. İspanya’daysa Churriguera kardeşler, Pedro de la torre ve Alonso Cano önemli barok mimarlardır. İngiltere’de ise barok mimarî yaygınlaşmamıştır. Fransa’da, Louis le Vau, Jacques Lemercier, Jules Mansart klâsik tarzı da kullanarak kendilerine özgü barok bir üslûpla eserler vermişlerdir. Almanya’da da Andreas Schlüter, Cosmas Damian, Asam kardeşler, Balthasar Neumann gibi mimarların yaptıkları saray ve kiliselerle Barok üslûp doruğa ulaşmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Barok Nedir Barok ödev ara Barok kelime anlamı Barok sözlükte ara Barok ansiklopedi bilgi bankası ara Barok ne demek Barok neye denir

Barok ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver