Bangladeş Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti Hakkında Bilgi

Bangladeş Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Bangladeş Nedir, Bangladeş Ne Anlama Gelir, Bangladeş Ne Demektir, Bangladeş Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Bangladeş ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bangladeş Anlamı

Bangladeş Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti

Resmî adı Bangladeş Halk Cumhuriyeti olan ülke. Başkenti Dakka olan ülkenin nüfusu, 2000 yılı verilerine göre, 129 146 695 kişi, yüzölçümü de 144 000 km2dir. Bangladeş’in yönetim biçimi cumhuriyet, para birimi takadır. Ülkede konuşulan resmî dil Bengal’dir. Ülke nüfusunun %86’sı Müslüman, %12’si de Hindu’dur. Güney Asya’da, Bengal Körfezi’nin kuzeyinde yer alna ülkenin komşuları da; batıda, kuzeyde ve doğuda Hindistan, güneydoğudaysa Birmanya’dır. 1999 yılı verilerine göre, kişi başına düşen ulusal gelir 1740 $’dır (1999). Ülkede zorunlu eğitim 5 yıl olup ortalama insan ömrü 56 yıldır.

Bangladeş’in başlıca kentleri; Dakka, Çittagong, Khulna ve Rajshahi’dir. Başlıca ırmakları, Ganj (Padma, Brahmaputra (Jamuna) ve Meghna; başlıca gölüyse Karnafuli Baraj Gölü’dür. Ülkenin yüzeyi genellikle alüvyonlu düz ovalarla kaplıdır; ancak güneydoğusu dağlıktır. Muson ikliminin egemen olduğu ülke, bol yağış alır ve çok nemlidir. Kışlar serin ve kuru, yazlar sıcak ve nemlidir. Bitki örtüsü bakımından da zengin olan ülkenin altıda biri ormanlarla kaplıdır. Doğal kaynakları arasında, doğal gaz, petrol ve kereste sayılabilir. Tarımı jüt ve pirince, endüstrisi de çimento, jüt, tekstil, gübre ve petrol ürünlerine dayalıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Bangladeş Nedir Bangladeş ödev ara Bangladeş kelime anlamı Bangladeş sözlükte ara Bangladeş ansiklopedi bilgi bankası ara Bangladeş ne demek Bangladeş neye denir

Bangladeş ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver