Bandwidth nasıl hesaplanır Bant Genişliği nasıl hesaplanır Bant Genişliği nedir

Etiketler: Bağlantı nedir

Bağlantı, Bant Genişliği ve Bandwidth Nedir Haberi| Teknoloji Haberleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bağlantı, Bant Genişliği ve Bandwidth Nedir

İngilizce connection kelimesi günümüzde internet kullanımı nedeni ile sıkça karşılaştığımız kelimeler arasında yerini almıştır. Türkçe anlamı bağlantı olan connection, bir noktadan diğer bir noktaya adanmış veya anahtarlınmış iletişim yoludur. Yine internet dünyasında sıkça karşılaştığımız İngilizcesi Bandwidth olan bu kelimenin Türkçemizdeki karşılığı ise bant genişliğidir. Bant Genişliği ise veri haberleşmesinde şebekeden akabilecek maksimum veri hızını belirtmede kullanılır. Ölçü birimi bps (bit per second) dir.

Bit per second: saniyedeki bit sayısı

Örneğin:

1Mbps paketinde verilen bağlantı = 1 Mbps = 1000 Kbps = 1000000 bps = 125.000 Bps = 122 KBps => 3,6 MB’lık bir dosya (örn: mp3) ~ 30 saniyede bilgisayara indirilebilir.

2Mbps paketinde verilen bağlantı = 2 Mbps = 2000 Kbps = 2000000 bps = 250.000 Bps = 244 KBps => 3,6 MB’lık bir dosya (örn: mp3) ~ 15 saniyede bilgisayara indirilebilir.

“bit” = İkilik (binary) sistemdeki her bir basamağa verilen addır. Alabileceği değerler “0″ ve “1″dir.

Son Aramalar: Bağlantı nedir, Bandwidth nasıl hesaplanır, Bant Genişliği nasıl hesaplanır, Bant Genişliği nedir

bant genişliği nasıl hesaplanır, 1 mb bant genişliği kaç bağlantı, uzayın genişligi nasıl hesaplanır, telefon haberleşmesinde bant genişliği, saniyedeki bit sayısı nasıl hesaplanır, nat genişliği nasıl hesaplanır, mbit bant genisligi nasil olusturulur, djital bant genişliğ nedir, digital bandwidths nedir, bantlari nasil olculur

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver