Balkar Nedir Kimlerdir Nerede Yaşarlar? Hakkında Bilgi

Balkar Nedir Kimlerdir Nerede Yaşarlar?

Balkar Nedir Kimlerdir Nerede yaşarlar
kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Balkar Nedir, Balkar Ne Anlama Gelir, Balkar Ne Demektir, Balkar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Balkar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Balkar Anlamı

Kafkas bölgesinde yaşayan Türk soyundan bir halk ya da bu halkın soyundan olan kimse. Kendilerini ?dağlılar’ olarak adlandıran Balkarların kökenleri hakkında geniş bir bilgi yoktur. Kimi düşüncelere göre, uzun bir süre göçebe olarak yaşadıktan sonra Kafkaslara yerleşmişlerdir. Altın Orda ve Kırım Hanlığı’nın egemenliği altında yaşadıktan sonra, 15. yüzyılda Osmanlı Devleti yönetimi altına girmişlerdir. 1827 yılında Rusların egemenliğini kabul etmişler, 1917 Bolşevik Devrimi’nin ardından, Kuzey Kafkasya Bağımsız Cumhuriyeti çatısı altında yaşamaya başlamışlardır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman Ordusu’na yardım ettikleri gerekçesiyle Orta Asya’ya sürülen Balkarlar, 1956 yılında yeniden yurtlarına dönebilmişlerdir. Bugün Kabartay Balkar Özerk Cumhuriyeti çatısı altında yaşamaktadırlar. Kökenleri Karaçayca diline dayanan, Balkarca dilini kullanmaktadırlar. 1926 yılına kadar Arap harflerini kullanmışlar, bu tarihten sonra Lâtin alfabesini kabul etmişlerdir. Yazılı edebiyatları kısır olmasına karşın, zengin bir sözlü edebiyata sahiptirler.

Konu ile ilgili aramalar: Balkar Nedir Balkar ödev ara Balkar kelime anlamı Balkar sözlükte ara Balkar ansiklopedi bilgi bankası ara Balkar ne demek Balkar neye denir

Balkar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver