Balkan Savaşı Nedir – Nedenleri Ve Sonuçları Hakkında Bilgi

Balkan Savaşı Nedir – Nedenleri Ve Sonuçları

Balkan Savaşı Nedir – Nedenleri ve Sonuçları, hangi ülkeler katıldı, ne zaman yapıldı?
kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Balkan Savaşı Nedir, Balkan Savaşı Ne Anlama Gelir, Balkan Savaşı Ne Demektir, Balkan Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Balkan Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Balkan Savaşı Anlamı

Osmanlı Devleti’nin Balkanlardaki son topraklarını kaybetmesiyle sona eren iki evreli savaş.

Osmanlı Devleti’nin Balkanlardaki varlığına son vermek isteyen Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Karadağ, Rusya’nın aracılığıyla, aralarında anlaşarak, Türkleri Balkanlardan atmak istediler. Trablusgarp Savaşı da onları cesaretlendirdi. Balkan Ulusları, Osmanlı Devleti’nden, Makedonya’da ıslahat yapmasını istediler. Bu istekleri reddedilince savaş ilân ettiler.

Birinci Balkan Savaşı – 1912
Deneyimli subay ve askerlerin terhis edilmesi, parti çekişmeleri nedeniyle, komutanlar arasındaki anlaşmazlıklar, silâh, yiyecek, araç-gereç gibi konularda eksikliklerin olması, Osmanlı Ordusu’nun cephelerde yenilmesine neden oldu. Bulgarlar, Çatalca’ya kadar gelerek, İstanbul’u tehdit etmeye başladılar. Sırp, Karadağ ve Yunanlılar, Makedonya’yı tamamen işgal ettiler. Durumdan yararlanan Arnavutluk, bağımsızlığını ilân etti. Yunanlılar, İmroz (Gökçeada) ve Bozcaada dışındaki adaları işgal etti.
Aralık 1912′de, Balkan Yarımadası’nın yeni siyasal haritası belirlenmek üzere, Londra Konferansı toplandı. Konferans sonunda, Balkan devletleriyle Osmanlı Devleti arasında Londra Antlaşması imzalandı.

Midye-Enez çizgisinin batısındaki bütün Balkan toprakları kaybedildi. Midye-Enez çizgisi, Osmanlı Devleti ile Bulgaristan arasında sınır kabul edildi. İmroz ve Bozcaada dışında kalan bütün Ege Adaları, Yunanistan’a verildi.

İkinci Balkan Savaşı – 1913
Bulgaristan’ın daha fazla toprak almasını kabul etmeyen Yunanistan, Karadağ, Sırbistan ve 1. Balkan Savaşı’na katılmayan Romanya birleşerek, Bulgaristan’a karşı savaş açtılar. Bulgarların üst üste yenilerek Doğu Trakya’daki birliklerini batıya kaydırmasından yararlanan Osmanlı Ordusu, Midye-Enez çizgisini aşarak, Edirne ve Kırklareli’ni geri aldı.

Bulgarların barış istemesi üzerine, 1913′te İstanbul Antlaşması yapıldı. Edirne, Kırklareli ve Dimetoka, Osmanlı Devleti’ne geri verildi. Batı Trakya ve Dedeağaç, Bulgaristan’da kaldı.

Yunanistan’la da Atina Antlaşması yapıldı. Girit ve Ege Adaları, Yunanistan’a verildi. Yunanistan’da kalan Türklerin durumu da düzenlendi. Sırbistan ve Karadağ’ın, Osmanlı Devleti ile sınırı kalmadığı için antlaşma imzalanmamıştır. Batı Trakya, tüm Makedonya, Arnavutluk, Ege Adaları kaybedilmiş, Osmanlı Devleti’nin Avrupa’daki varlığı, Doğu Trakya ile sınırlandırılmıştır.


Konu ile ilgili aramalar: Balkan Savaşı Nedir Balkan Savaşı ödev ara Balkan Savaşı kelime anlamı Balkan Savaşı sözlükte ara Balkan Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Balkan Savaşı ne demek Balkan Savaşı neye denir

Balkan Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver