Balkan Paktı Nedir Hangi Ülkeler Arasında Yapıldı? Hakkında Bilgi

Balkan Paktı Nedir Hangi Ülkeler Arasında Yapıldı?

Balkan Paktı nedene yapıldı?
kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Balkan Paktı Nedir, Balkan Paktı Ne Anlama Gelir, Balkan Paktı Ne Demektir, Balkan Paktı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Balkan Paktı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Balkan Paktı Anlamı

Balkan Paktı Nedir Hangi Ülkeler Arasında yapıldı?

Yugoslavya, Yunanistan ve Türkiye arasında imzalanan siyasî işbirliği ve karşılıklı yardım antlaşması (9 Ağustos 1954). Balkan Paktı’nın ilk adımı olarak 28 Şubat 1953′te Ankara’da üç devletin dışişleri bakanları arasında bir dostluk ve işbirliği antlaşması imzalandı. Bundan sonra üç devlet arasında resmî görüşmeler sıklaştı. 7 Kasım 1953′te Atina’da yapılan görüşmeler sonucu yayımlanan bildiride, üç devlet arasında işbirliği çerçevesine girecek sorunları incelemek üzere sürekli bir sekreterlik kurulduğu, üç ülkenin genelkurmaylarının üçlü askeri işbirliğinin ilerletilmesini sağlayacak esasları incelemek ve üç devlet arasında ekonomik işbirliği yollarını araştırmak üzere üçlü bir komite kurulduğu ilân edildi.

Bu temaslar, Tito’nun Ankara ve Atina’ya yaptığı ziyaretlerle daha da sıklaştı. Sonunda Yugoslavya’nın Bled kentinde antlaşma imzalandı. Antlaşma 14 maddeden ibarettir. Başlıca şartları şunlardır: Antlaşmayı imzalayan devletlerden birine bir saldırı olacak olursa antlaşmayı imzalayan diğer devletler bunu kendilerine yapılmış sayacaklar ve silâhlı kuvvetlerini kullanmak dahil, saldırıya uğrayana her türlü yardımı yapacaklardır. Ancak pakt, özellikle Yugoslavya’nın bağlantısızlar blokuna kayması ve Türkiye ile Yunanistan arasındaki Kıbrıs anlaşmazlıkları yüzünden uzun ömürlü olmadı. Haziran 1960′ta sona erdiği resmen açıklandı.

Konu ile ilgili aramalar: Balkan Paktı Nedir Balkan Paktı ödev ara Balkan Paktı kelime anlamı Balkan Paktı sözlükte ara Balkan Paktı ansiklopedi bilgi bankası ara Balkan Paktı ne demek Balkan Paktı neye denir

Balkan Paktı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver