Balina Nedir – Balinalar Nerede Yaşarlar Özellikleri Hakkında Bilgi

Balina Nedir – Balinalar Nerede Yaşarlar Özellikleri

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Balina Nedir, Balina Ne Anlama Gelir, Balina Ne Demektir, Balina Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Balina ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Balina Anlamı

Memeliler sınıfının, balinalar (Cetacea) takımından, yunuslar dışındaki türlere verilen genel ad. Bedenleri balık şeklindedir. Boyları 5 ile 33 m arasında değişir, ağırlıkları da 135 tona kadar çıkar. Besinleri çeşitlidir. Plânkton, küçük karidesler, mürekkep balıkları, penguen ve öteki balinaları yiyebilirler. Tüm denizlerde, kısmen acı sularda ve büyük akarsuların aşağı havzalarında bulunabilirler. Akdeniz’de 5 türü belirlenmiştir. Yağları nedeniyle, insanlar tarafından M.Ö. 1500 yıllarından bu yana avlanırlar.

Eskiden lâmbalarda aydınlatma amacıyla kullanılan balina yağı, günümüzde margarin ve sabun sanayiinde ham madde olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yağı Japonya ve Batı Avrupa’da yenir, eti de köpek maması yapımında kullanılır. Kemiklerinden yapıştırıcı ve jelâtin, iç organlarından vitamin elde edilir. Bu nedenlerle kuzey denizlerinde nüfusları hızla azalan balinaların avlanmaları uluslar arası sözleşmelerle sınırlandırılmış ve bazılarının soylarının tükenmesi önlenmiştir.


Konu ile ilgili aramalar: Balina Nedir Balina ödev ara Balina kelime anlamı Balina sözlükte ara Balina ansiklopedi bilgi bankası ara Balina ne demek Balina neye denir

Balina ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver