Balık Yağı, Balık Yağı Faydaları, Balık Yağı Faydaları Nelerdir

balık yağı neye iyi gelir, balık yağı yararları, balık yağı yararları nelerdir, balık yağının bebeklere faydaları

Balık yağının bebeklere faydaları

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Balık yağının sağlık açısından faydaları günden güne artıyor. Balık yağının yararları hakkında araştırma yapan bilim adamları, hamilelik döneminde alınan balık yağının bebeklere çok büyük faydası olduğunu açıkladılar.

 

 

Gebelik döneminde tüketilen balık yağının bebeği egzamadan koruduğu ortaya çıktı. Özellikle ailesinde egzama olan gebelerin bu sorunu bebeklerinde yaşamalarını istemiyorlarsa, gebelik dönemi boyunca balık yağı tüketebilirler. Egzama oluşumunun bir sebebi olan genetik nedenlerden dolayı ortaya çıkan egzama böylece çocuk daha doğmadan önlenmiş olabilir.

Geçmişinde egzama hastası olan 706 gebe kadın üzerinde yapılan araştırmada gebe annelere haftada 3 kez balık yağı verildi. Doğuma 21 hafta kala alınan balık yağı ile birlikte bitkisel yağlarda verildi. Araştırma sonucunda Omega 3 yönünden zengin olan balık yağı sayesinde, doğan bebeklerin ciltlerinin 3 kat daha kuru olduğu gözlendi. Omega3 yağ asidi ile plasebtanın bebekleri cilt hastalığı olan egzamadan koruduğu böylece kanıtlandı.

Gebelik döneminde balık yağının faydaları bu kadarda değil. Ayrıca annelerin gebelikte tüketmiş oldukları balık yağı bebeğin bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Astım ve saman nezlesi gibi sorunlara yakalanma riski de azaltabileceği konusunda araştırmala devam ediyor. Uzmanlar gebelik döneminde bol bol balık tüketilmesini öneriyorlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver