Bale Dansçısı ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Bale, Bale Dansçısı, Bale Dansçısı hakkında, Bale Dansçısı ile ilgili bilgi, Bale Dansçısı mesleği, Bale Dansçısı nasıl olunur, Bale Dansçısı olmak için, Bale Dansçısı olmak için hangi okulu okumalı, Bale Dansçısı özellikleri, Bale Dansçısı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Bale Dansçısı Görevleri
Sahnede canlandırılacak öyküyü okur, rolünü canlandıracağı kişinin duygu ve düşüncelerini özümler, yapacağı hareketlerin figürlerini öğrenir ve bunu egzersizlerle geliştirir, ekip halindeki prova çalışmalarına katılır, gösteri günü vaktinde gelerek kostümünü giyer ve makyajını yaptırır, sırası geldiğinde sahneye çıkar ve figürlerini, müzik eşliğinde, ayak parmakları üzerinde zarif hareketlerle dans ederek yapar. Hareketlerinin müzikle ve diğer oyuncuların hareketleri ile uyumlu olmasına çalışır, gösteri bitince, diğer oyuncularla birlikte seyircileri selamlar. (Sahnede tek başına, bir eşle veya dans grubunun üyesi olarak figürlerini sergiler.)

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bale Dansçısı Kullanılan Malzemeler
Tayt, Mayo, Bale pabucu (Bayanların kullandığı bale pabucu Point Shoe olarak adlandırılır), Tütü (Bayanların kullandığı bale eteği), Tozluk, dizlik (Provalarda kullanılır).

 

Bale Dansçısı Özellikleri
Bale dansçısı olmak isteyen bir kimsenin, bedence sağlam yapılı olması, kemik ve kas yapısının ayak parmakları üzerinde yürümeye, koşmaya ve dönmeye elverişli olması, Ezgileri ve ritmleri ayırdetme yeteneğine sahip olması, uzun ve yorucu çalışmalar yapması gerektiğinden, sabırlı olması, yaratıcı olması, yönergelere uygun davranması, başkaları ile işbirliğine açık olması gerekmektedir.

 

Bale Dansçısı Okulu
Bale dansçılığı eğitimi aşağıdaki üniversitelerin Devlet Konservatuarları Bale Bölümlerinde verilmektedir.

 

Bale Dansçısı Okulu Kaç Yıllıktır
Bale dansçılığı, Konservatuar Bale Bölümünde orta devre 3 yıl, lise devresi 3 yıl, lisans devresi 4 yıl olmak üzere toplam 10 yıl süren bir eğitimi gerektirmektedir.

 

Bale Dansçısı Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara Konservatuar lisans diploması verilir. Mesleğe profesyonel olarak başlamak, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ nün açmış olduğu sınavı kazanmakla mümkündür. İlk başlangıçta verilen unvan “Stajyer Sanatçı” unvanıdır. Stajyer olarak en az 1 yıl çalıştıktan sonra, bale sanatçısı unvanıyla göreve devam edilir.

 

Bale Dansçısı Çalışma Alanları
Bale dansçıları, sanatçı unvanıyla Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü (Ankara) ile bu kuruma bağlı Opera ve Bale Müdürlüklerinde, ayrıca özel bale topluluklarında görev alabilir. Bunun dışında, eğitici olarak Devlet Konservatuarları ile özel bale kurslarında çalışma alanı bulabilirler.Kültür Bakanlığı’na bağlı bir kurum olan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ndeki orkestra, opera ve bale sanatçı kadroları her yıl Maliye Bakanlığı vizesi ile temin edilmektedir. Dolayısıyla yıl içinde Kurumun açtığı bale sanatçısı sınavına müracaat çok fazla da olsa ancak uygun görülen kadro sayısı kadar sanatçı alınabilmektedir. Devlet Opera ve Bale Müdürlükleri halen Ankara, İzmir, İstanbul ve Mersin gibi büyük illerde bulunmakta bazı illerde de kuruluş çalışmaları devam
etmektedir.

 

Bale Dansçısı Meslekte İlerleme
Bale sanatçıları, sahnedeki performanslarına bağlı olarak sırasıyla: Kordo (Bütün eserlerde Baş balerin ve Baş dansçının arkasında yer alarak dans eden bale dansçılarına verilen unvan), Solist Dansçı, Prima Balerin (Solo dans eden bayanlar için kullanılır), Baş Dansçı (Bu unvan erkek dansçılar için kullanılır), Baş Balerin (Bu unvan bayan dansçılar için kullanılır) unvanlarını almak suretiyle mesleklerinde ilerleme imkanı bulabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver