Baldır Önü Ağrıması Nedenleri, Baldır Önü Neden Ağrır, Baldır Önündeki Ağrıların Nedenleri

baldır önünün ağrıma sebepleri, baldır önünün ağrıması, baldırın önü neden ağrır,

Baldırın ön tarafı neden ağrır?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Tıp literatüründe bacağın dizden aşağı olan arka kısmı baldır olarak bilinmektedir. Baldırın ön kemiği elimizle söz konusu bölgeye dokunulduğu zaman hissedilmektedir. Baldır ön kemiğinde bazılarımız ağrı gibi sıkıntılar hissederiz. Ekseri spor ile uğraşanlar bu tür ağrıları sık sık yaşarlar. Peki baldır önü ağrıması nedenleri nelerdir? Niçin bu bölgede ağrı sorunları ile karşılaşırız?


Baldır ön tarafındaki ağrıların nedeni

Baldır kemiği bacağın ön kısmından rahatlıkla el ile dokunulduğu zaman hissedilmektedir. Bu kemiğe tibia adı verilir. Tibia adı verilen baldır kemiğinin dış kısmında yumuşak bir doku hissedilir. Bu yumuşak doku tibiali anterior olarak tanımlanan ve ayak bileğini yukarı çekmekle görevli olan adaledir. İşte bu adale tibia kemiğinin periost dediğimiz zarına yapışmakta ve fiziksel aktivitelerin fazla olduğu zamanlarda kas kemikten kendini ayırmaktadır. Bu esnada adale ve periost dediğimiz kemiğin zarında imflamasyon ve ödem oluşması bireylerde ağrı gibi şikayetlerin yaşanmasına sebep olur. Çünkü ödem ile kas içinde bulunan kompartmanlar sıkışacak, basınç artacak ve dolaşım bozukluğu ortaya çıkacağı için ağrı hissedilecektir.

Bu sorunun yanı sıra baldır önünün ağrıması sebeplerinden bir tanesi de, acemiliktir. Spora ilk kez başlayanlar (özellikle askerde uzun bir süre sonra ilk kez spor yapanlar) henüz acemilik evresinde oldukları için bu tür ağrılarla karşılaşabilirler. Zamanla vücutları spora alıştıkça ağrı şikayetleri de ortadan kalkacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver