Baharatın Faydaları, Baharatın Faydaları Nelerdir, Bahartaların Faydaları

bahartaların sağlığa faydaları, bahartaların yararları, bahartaların yararları nelerdir, hangi baharatlar faydalı

Baharatların faydaları nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Tarçın, kekik, kimyon, karabiber, sumak, kişniş, nane ve kırmızıbiber gibi her gün kullandığımız baharatlar yaşam kalitemize olumlu yönde destek olmaktalar. Karnımızı doyurmak için yaptığımız yemeklere lezzet katan baharatlar, aynı zamanda bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncimizi de arttırmaktadır.

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri olan baharatların faydaları saymakla bitmez. Adeta hastalıklara karşı ilaç görevi görürler. Üstelik baharatların sağlığa faydaları araştırmalar sonucunda da kanıtlanmıştır.

 

Baharatların Faydaları

 

Tarçın

Tarçın tam bir mikrop düşmanıdır. Vücudumuzu tehdit eden her türlü mikroplara karşı savaşmaktadır. Vücut direncimizi arttırarak hastalıklara karşı daha güçlü olmamızı sağlar. Bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olup, bağırsak iltihaplanmalarına iyi gelir. Cinsel isteksizlik gibi sorun yaşayanlar tarçın tüketebilirler. Ayrıca gaz problemi yaşıyorsanız tarçını her gün kullanmalısınız. Tarçın damar tıkanıklığını önleyerek, el ve ayak titremelerine de iyi gelir. Kan şekerini dengeler, adet öncesi gerginliği alır. Öksürüğü ve ishali de kesmektedir.

Kekik

Üst solunum yolu hastalıklarına karşı vücudun direncini arttırır ve iltihaplanmaları önlemektedir. Üstelik birçok hekim kekiğin bolca tüketilmesini önermektedir. Çünkü kekik, çağımızın korkulan hastalıklarından biri olan kansere karşı koruyucudur. Balgam söker, ağız sağlığını korur ve dezenfekte eder. Sigara içiyorsanız da kekiği bolca tüketilmelisiniz. Çünkü ciğerlerde biriken katran kekik ile parçalanır ve atılır.

Karabiber

Bilhassa sindirim sisteminin düzenli çalışmasında yardımcı olan bir baharat türüdür. Gaz söktürür, kabızlığa iyi gelir ve idrar problemlerini geçirir. Tam bir iştah açıcı ve enerji vericidir. Vücuttaki mikropları öldürür, cinsel isteği arttırır, sinirleri kuvvetlendirir ve kansızlığa iyi gelir.

Kimyon

Gaz problemine iyi gelir ve karın ağrılarını giderir. Emziren annelerin sütlerini arttırır. Sinirleri yatıştırır ve sinirden dolayı baş dönmeleri meydana geliyorsa, baş dönmesini ortadan kaldırır. Romatizma ve şişmanlık için kimyon sıkça tüketilmelidir. Ayrıca kimyon, idrar söktürerek yüksek tansiyonu da düşürür.

Sumak

Şekeri düşürür ve özellikle de hamur işlerinin sindirilmesine büyük yardımcı olur. İshali keser ve idrar kaçırma problemine iyi gelir. Mikrop öldürücü ve ateş düşürücüdür.

Kişniş

Kişniş, iştah açar. İştahsızlık problemi yaşıyorsanız ve çok zayıfsanız kişnişi mutlaka kullanmalısınız. Karın ağrılarını geçirir, cinsel isteği artırır, doğumu kolaylaştırır, sinirsel baş dönmelerini geçirir ve siniri yatıştırır. Ayrıca kişnişin faydaları arasında kusmayı önleme ve bağırsak gazını giderme de bulunur.

Nane

Gaz problemine iyi gelerek, hazmı kolaylaştırır. Özellikle kış aylarında sıkça rastlanan soğuk algınlığı problemine çok iyi gelmektedir. Diş ağrısını geçirerek ağızda kötü kokuları önler. Stres giderici ve rahatlatıcıdır.

Kırmızıbiber

Kilo vermek için kırmızıbiber çok işinize yarayacaktır. Metabolizmayı hızlandırarak tokluk hissi verir. Ayrıca kırmızıbiber, ishali keser, grip ve soğuk algınlığını önler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver