Bahar Mevsiminin ve Aylarının Faydaları Zararları Nelerdir-Baharın Yan Etkileri ve Yararları Hakkında Bilgi

Aşağıda Bahar Mevsiminin ve Aylarının Faydaları Zararları Nelerdir-Baharın Yan Etkileri ve Yararları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bahar Mevsiminin ve Aylarının Faydaları Zararları Nelerdir-Baharın Yan Etkileri ve Yararları

İnsan vücudunun bahar aylarına karşı özel bir ilgi ve alakasının olduğu insanlığın karanlık çağlarından beri insan oğlunun dikkatinden kaçmamış ve bahar mevsimine özel bir ilgi ve anlam yüklemiştir. Gerçekten de bahar aylarının insan psikolojisi ve hormonları üzerinde etkisi olduğu kadar metabolizma, bağışıklık sistemi üzerinde de ciddi etkileri vardır.

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte insan damarlarının genişlediğini belirten uzmanlar, bu aylarda kalp hastalıklarının azaldığını, ancak mide rahatsızlıkları bulunan hastaların şikayetlerinin ise arttığını söylüyor.

İnsan vücudunu etkileyen en önemli faktörün sıcaklık ve soğukluk farkları olduğuna işaret eden uzmanlar, kış aylarına uyum sağlayan vücudun bahara alışmaya çalıştığına dikkat çekiyor. Uzmanlar, bahar aylarında kimi hastaların rahatladığını, kimilerinin ise zor günler geçirdiğini belirtiyor.

Özel Bahar Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Ali Çelebi, insan vücudunun bahara geçiş dönemine dikkat çekerek, kalp ve damar hastalıkları bulunan insanları uyardı. Kış aylarında vücudun ısı kaybetmemesi için deri ve
damarların büzüştüğünü ifade eden Dr. Mehmet Ali Çelebi, bu durumda kanın beyin, kalp gibi organlarda yoğunlaştığına kaydetti. Bahar aylarıyla birlikte iç organlarda yoğunlaşan kanın damarların hücum ettiğini ifade eden Çelebi, bu durumda oluşabilecek rahatsızlıkları şöyle anlattı:

“Kan bayarda organlardan büyük oranda çekildiği için kalp, böbrekler gibi organlar zayıflıyor. Damarlar genişlediği için tansiyon düşebiliyor. Damarlara daha fazla kan ulaştığı için insan kendini daha canlı hissediyor ama mide rahatsızlıkları da bu dönemde başlıyor. Kanın azaldığı mide, daha fazla asit üretiyor. Mide kanamaları görülebiliyor. Bahar meyveleri ve sebzeleri tüketimine bağlı olarak ülser ve gastrit gibi rahatsızlıklar artıyor.”

Bahar aylarında sinüzit, zatürre ve bronşit gibi rahatsızlıkların da çok sık görüldüğüne işaret eden Dr. Çelebi, polen ve tozların alerjik astım, göz nezlesi, burun nezlesi, hapşırmalar gibi alerjik hastalıklara neden olduğunu sözlerine ekledi.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver