Bağışıklık Sistemi Konu Anlatımı Konu Anlatımı Kısa Ders Notları Özet Ders İzle Videolu Anlatım

Etiketler: Doğuştan Bağışıklı Olmak, Serum Ne İşe yarar

Eğitim Bölümümüzde Bu Sayfada Bağışıklık Sistemi Konu Anlatımı Konu Anlatımı Kısa Ders Notları Özet Ders İzle Videolu Anlatım Hakkında YGS, LYS, AÖF, KPSS, DGS, ÖSS Konu Anlatımı, Denemeler, Çıkmış Sorular, Çözümlü Sorular İle İlgili Bilgiler ve İndirme Linki Yer Almaktadır

Sponsorlu Bağlantılar

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ:

İnsanın herhangi bir hastalık mikrobunu önceden bilerek, ona karşı gerekli savunma maddelerini (antikorları) kanında hazır bulundurmasına bağışıklık denir.Bağışıklık 2 çeşittir. Aktif ve pasif bağışıklık. Aktif bağışıklık demek, hastalığı geçirerek ya da aşılanma ile sağlanır. Antijene karşı vücudun kendisinin antikor üretmesidir. Pasif bağışıklık ise, serum ile olur, fibrinojen içermeyen antikor taşıyan kan plazmasıdır. Pasif bağışıklık kısa zamanda bağışıklık kazandırma amacı ile yapılır. Pasif bağışıklıkta antikor vücutta kaldığı sürece etkilidir. Yok olduğunda bağışıklıkta biter.Pasif bağışıklığa diğer bir örnek ise plasentadan bebeğe antikor geçmesidir.

a.Aşı Yaptırmak:

Aktif bağışıklık sağlar
Zayıflatılmış ya da öldürülümüş antijen içerir.
Koruyucudur.
Sağlıklı kişiye uygulanır.
Etkisi uzun sürelidir.

b. Hastalığı Geçirmek: Gerçek mikrop vücuda ilk defa girdiğinde bireyi hasta eder. Çünkü vücut mikrobu tanıyarak yeterli antikor düzeyine hemen ulaşamaz. Vücut bu mikropla mücadeleyi biraz uzun zamanda kazanır.

Daha sonra aynı hastalık etkeni tekrar bulaşsa bile hastalık yapamaz. Çünkü vücut yeterli antikor düzeyine hemen ulaşır. Kabakulak, su çiçeği, kızamık gibi hastalıklar bir defa geçirilir.

c. Doğuştan Bağışıklı Olmak: Bazı insanlar bazı hastalık etkenlerine karşı doğuştan (genetik olarak) duyarsız olabilir. Örneğin, insanların büyük bir kısmı penisilin adlı antibiyotiği algılamazken, az bir kısmı penisiline duyarlıdır.

d. Serum Kullanmak:

Pasif bağışıklık sağlar
Hazır antikor içerir
Tedavi edicidir.
Hasta kişiye uygulanır. (Dikkat Aşı ile farklarından Biri)
Etkisi kısa sürelidir.(Diğer bir fark)

e. Dirençli Vücut : İnsanın iyi beslenmesi, spor yapması, psikolojik olarak rahat olması dirençli bir vücut sağlar. Bu da bazı mikropların kolayca girip yayılmasını önler

Bağışıklık Sistemi Konu Anlatımı Bu Kadar. İyi Çalışmalar

Kaynak İndirme Bilgileri
Site: www.EnBasit.com
Dosya İçeriği: Bağışıklık Sistemi
Dosya Boyutu/Türü: 208 KB/ PDF
Dosya İndirme Linki: Tıklayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver