Bağışıklık Sistemi Güçlendiren Besinler, Bağışıklık Sistemi Güçlendiren Besinler Nelerdir, Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir

bağışıklık sistemi nasıl kuvvetlenir, bağışıklık sistemi nasıl yükseltilir, bağışıklık sistemini güçlendirici, bağışıklık sistemini güçlendirme yolları

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlıklı bir yaşam ancak güçlü bir bağışıklık sistemi ile elde edilebilir. Çünkü bağışıklık sistemi, oluşabilecek kötü hastalıkları tetikleyen faktörlerin ortaya çıkmasını önlemektedir. Mikroorganizmalara, tümör hücrelerine ve kötü virüslere karşı savaşarak sağlığımızı kontrol altına alır.

 

 

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde en önemli faktör tükettiğimiz besinlerdir. Özellikle çocukluk döneminde düzenli bir beslenme alışkanlığı edinilmelidir. Hasta olma ihtimalini minimuma indirmek için sağlıklı ve düzenli beslenmek gerekir.

Yeni doğan bir bebeğin bağışıklık sistemi güçsüzdür ve bu yüzden bebek kendini hastalıklara karşı koruyamaz. Bebeğin savunma mekanızmasının güçlenmesi için belli bir zaman gereklidir. Buda yaklaşık bebeğin doğumundan 6 ay sonra gerçekleşir. Bu döneme kadar bebek anneden geçen koruyucu antikorlar sayesinde korunur. Bu geçiş ise gebeliğin son aylarında gerçekleşir. Bebeklerin tam zamanında doğması da erken doğan bebeklere göre daha sağlıklı olduğunu gösterir. Doğumdan sonra bebeğin bağışıklık sistemi anne sütü ile güçlenir. Savunma mekanızmasının 6 aydan sonra gelişmeye başlamasından dolayı anne sütünün en az 6 verilmesi gerektiği söylenir. Temel besin maddeleri anne sütü ile bebeğe geçerek, bebeğin bağışıklık sisteminin giderek güçlenmesini sağlar.

Çocukluk döneminde kazanılan beslenme alışkanlığı ileri ki yaşlarda daha sağlıklık bireyler olmamamızı sağladığı için, bu dönemde beslenmeye daha dikkat edilmelidir. Her öğün farklı besin maddelerini yeterli miktarda almak bağışıklığımızı güçlendirir. Tek taraflı beslenmemek ve bolca vitamin almak gerekir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bedensel faaliyetlerde arttırılmalıdır. Her gün temiz havada egzersiz yapabilir yada en az 30 dakika yürüyebilirsiniz. Spor her soruna en büyük çaredir. Ruhen ve bedenen rahatlama sağlayan spor aktiviteleri sağlık açısından büyük öneme sahiptir. Doktor önerisi ile bağışıklık sistemi güçlendirici ilaçlar da kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver