Bağırsak Tıkanıklığı Tedavisi, Bağırsak Tıkanması, Bağırsak Tıkanması Nasıl Geçer

bağırsak tıkanması nasıl tedavi ediliyor, bağırsak tıkanması tedavisi, bağırsak tıkanmasının tedavisi, bağırsaklarda tıkanıklık tedavisi

Bağırsak tıkanması nasıl tedavi edilir?

Mütenevvi sebeplerden ötürü bağırsak kanalarında husule gelen tıkanmalar dışkının tam ve kalıcı olarak engellenmesine sebep olduğu için hastaların muhakkak bağırsak tıkanması sorunlarının tedavisine yönelmeleri gerekir. Aksi taktirde önemsenmeyen bağırsak tıkanıklığı ya da teşhisi geç kalan bağırsak tıkanıklıklarında hasta hayatını kaybedebilir. Çünkü bağırsak tıkanıklığı tedavi edilmediği sürece hasta dışkılama işlemini yapamayacak ve bu rahatsızlık ölümcül bir riske dönüşecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bağırsak tıkanıklığı yaşayan hastalar bağırsaklarında ki tıkanıklıktan dolayı yaklaşık olarak 8-10 litrelik sıvıyı dışkılama ile dışarı atamadıkları için bu sıvı yukarı geri çıkacak ve ağızdan kusma eylemi ile dışarı atılacaktır. Aynı zamanda bu sorun bağırsaklarda tıkanıklık olduğunun en birincil belirtisidir. Bağırsak tıkanmasının üst tarafta mı yoksa alt tarafta mı husule geldiğini ise kusmanın renginden anlaşılır. Eğer kusma açık renkte hatta renksiz ise tıkanıklık üstte, kusma rengi yeşil ise tıkanıklık altta demektir. Kusmanın yanı sıra bağırsak tıkanmasının diğer belirtileri ise gaz çıkaramama, çok şişmiş ve gergin, sert bir karındır.

Tüm bu şikayetleri yaşamaya başladığınız anda muhakkak hekime başvurmalısınız. Hekim ilk olarak hastaya sıvı takviyesine başlar. Çünkü kusma ile vücuttan kaybedilen sıvının geri kazandırılması gerekir. Aksi taktirde hasta sıvı kaybından şoka girebilir. Daha sonra bağırsak tıkanıklığı yaşayan hastaya idrar sontası takılıp, gerekli idrar ölçümleri yapılır ve bunun yanı sıra kan tahlilleri yapılarak karın röntgeni çekilir. Gerekirse ilaçlı tomografiye başvurulur ve hastalığın kesin teşhisi konulur konulmaz, tıkanıklığın hangi bölgede husule geldiği öğrenilir öğrenilmez hemen tedaviye başlanır.

Bağırsak tıkanıklığı tedavisinde ilaçlı tedavi ya da cerrahi işlemlere başvurulur. Hastalığı seyrine göre tedavi değişiklik gösterir. Genellikle ilk evrelerde ilaçlı tedaviye başvurulur. İlerlemiş sorunlarda ise cerrahi işlemlere gerek duyulmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver