Bağırsak Tıkanıklığı, Bağırsak Tıkanıklığı Ameliyatı, Bağırsak Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir

bağırsak tıkanıklığının tedavisi, bağırsak tıkanması, bağırsak tıkanması nasıl tedavi edilir, bağırsak tıkanması ve tedavisi

Bağırsak tıkanması tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

İnce ya da kalın bağırsağın bir kısmının veya tamamının daha önceden geçirilmiş olan bağırsak ameliyatı ya da bağırsağın bükülmesinden ve düğümlenmesinden kaynaklı sebeplerden tıkanmasıdır. İnce bağırsakta husule gelen tıkanma genellikle karında ağrıya ve krampa sebep olurken, aynı zamanda kusma hisside uyandırır. Kalın (kolon) bağırsaktaki tıkanıklık ise genellikle hazımsızlık problemi yaratır. Kalın bağırsaktaki kısmi tıkanıklık hastayı sıvı çıkarmaya iterek ishale yol açar; kalın bağırsağın tamamında görülen tıkanıklık ise bağırsak gazını çıkaramamaya yol açar.

Bağırsak tıkanmasının yol açtığı sebeplerden biri de, karın şişmesi, karnın iyice gerilmesi ve sertleşmesidir. Daha birçok sorun bağırsaklarda tıkanıklığa yol açar. Tüm bu sorunlar hastada ciddi sıkıntılar yarattığı için ince ya da kalın bağırsaktaki tıkanıklık muhakkak tedavi edilmelidir. Tedavi edilmeyen bağırsak tıkanıklığı ileride kangren ya da bağırsak delinmesi gibi hayati tehlikeye yol açan sorunlara sebep olabilir.

Bağırsak tıkanmasının tedavisi

 

Bağırsak tıkanması tedavisinde uzman hekim hastanın burnundan karnına ya da ince bağırsağının başlangıcına kadar uzunca bir tüp yerleştirir. Özel bir cihaz vasıtasıyla bağırsak tıkanıklığına yol açan sorun bağırsak salgıları ve hava yoluyla dışarı atılır. Bu işlem sonrasında hastalar karınlarında büyük bir rahatlık hisseder. İşlem sonrasında hastanın kaybetmiş olduğu sıvı ise damar yoluyla telafi edilir. Eğer ki bu işlem sonrasında hasta kendini rahatlamış hissetmezse o zamanda cerrahi işleme gerek duyulur. Bağırsak tıkanması ameliyatı uzman hekimler tarafından başarılı bir şekilde yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver