Bağırsak Kanseri, Bağırsak Kanseri Belirtileri, Bağırsak Kanseri Nasıl Anlaşılır

bağırsak kanseri nasıl oluşur, bağırsak kanseri neden olur, bağırsak kanseri nedenleri, bağırsak kolon kanseri

Bağırsak kanseri nedir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kalın bağırsak, kolon diye adlandırılır ve 2 metre uzunluğa sahiptir. Sindirim sisteminin ince bağırsaktan sonra gelen kısmı, kalın bağırsaktır. Bu bölgede meydana gelen kanser türüne bağırsak kanseri adı verilir. Bağırsak kanseri toplumda sık meydana gelen ve ölümle sonuçlanan bir hastalıktır.

Bağırsak Kanseri Nedenleri

 

Bağırsak kanserinin tam olarak nedeni bilinmese de genetik ve çevresel faktörlerin etkisi büyüktür. Geçmişinde kolon kanseri olan kişilerin bu kansere yakalanma riski oldukça yüksektir. Daha önceden göğüs ve yumurtalık kanseri geçirmiş olan kişilerde de kolon kanserine rastlanmaktadır.

Hayvansal yağların aşırı tüketimi de bağırsak kanserinin oluşumunda etkilidir. Ayrıca kimyasal maddelerle iç içe olan sanayi ve fabrika işçilerinde de sıklıkla görülmektedir.

Bağırsak Kanseri Belirtileri

 

Bağırsak kanserinin belirtileri arasında karında dolgunluk hissi, iştah kaybı, aşırı kilo verme, çok çabuk yorulma ve hafif ağrılar yer alır. Bazı kişilerde ishal bazılarında da kabızlık görülebilir.

Bağırsak kanserini başlangıç evresinde tespit etmek çok zordur. Çünkü belirtiler çoğu kişi tarafından önemsenmeyecek sorunlardır. Bu sorunların görülmeye başladığında bağırsak henüz daralmamıştır. Bu belirtileri kendinde gözlemleyen hastalar doktora gitmediklerinde bağırsak git gide daralmaya başlar. Daralan bağırsakta dışkı geçişi zorlaşır. Dışkı olarak atılması gereken maddeler atılamadığı için burada birikir. Bu durum giderek kötüleşir ve hasta iyice rahatsızlaşır. Bağırsağın tamamen kapanması durumunda hastada kansızlık görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver