Bağırsak İltihabı Nedir-Bağırsak İltihabının Nedenleri Tedavisi Hakkında Bilgi

Aşağıda Bağırsak İltihabı Nedir-Bağırsak İltihabının Nedenleri Tedavisi ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bağırsak İltihabı Nedir-Bağırsak İltihabının Nedenleri Tedavisi

Bağırsak iltihabı ile kastedilen daha çok Kalınbağırsak iltihabı olmaktadır. Ama ince bağırsaklar da iltihaplanmaya elverişlidirler. İster kalın barsak isterse incebarsak olsun, hastalığın belirtileri genellikle benzerdir ve benzer şekilde bir beslenme rejimi ve perhiz gerektirmektedir. Barsak iltahapları ülser ile karıştırılmaktadır ancak ülser iltihabın sadece özel bir türüdür.

Bağırsak iltihaplanmaları daha ziyade bağırsakları zayıf olanlarda görülen bir hastalıktır. Bazen iltihapla birlikte ülser de görülür. Buna tıp dilinde ülserli kolit denir. Hastalık aniden başlayıp, hiç beklenmedik bir anda kaybolabilir. Hastada aniden veya yavaş yavaş gelen ishal görülür. Dışkısı kanlıdır. Hasta, karın ağrılarından şikayet eder, ateşi de yüksektir. Doktora başvurmak şarttır. Bu arada istirahat etmek ve bol vitaminli gıdalar almak gerekir. Alkol, fazla miktarda meşrubat ve süt içilmez. Çekirdek gibi kabuklu şeyler yenmez.

Bağırsak iltihabı olan kişiler neler yemeli ve yememeli

Beslenme bozuklukları, soğuk veya sıcak içecekler veya kullanılan bazı ilaçlar, hastalığın nedenleri arasındadır. Tıp dilinde kolit denir. Tedavide rejim ve istirahat esastır.

Bağırsak iltihabında beslenmeye dikkat

Beslenme bozuklukları, soğuk veya sıcak içecekler veya kullanılan bazı ilaçlar, bağırsak iltihapları nedenleri arasındadır. Tıp dilinde kolit olarak adlandırılır. Tedavide rejim ve istirahat esastır.
Bağırsak iltihabı olanların yememesi gereken besinler:

Lahana, karnabahar, kabak, domates, yağlı et suları, yağlı et ve balıklar, konserveler, av etleri, pastırma, sucuk, salam, börek, taze ekmek, bütün baharatlar, alkol.
Bağırsak iltihabı olanların yemesinde sakınca olmayan besinler:

Un veya sebze çorbaları, yağsız ızgara etler, yoğurt, patates püresi, pilav, beyaz peynir ve sebze yemekleri.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver