Bağırsak Gazı, Bağırsak Gazı Neden Olur, Bağırsak Gazı Nedeni Nedir

bağırsak gazı sebepleri, bağırsak gazının nedenleri nelerdir, bağırsaklarda gaz neden olur, bağırsaklardaki gazın nedenleri

Bağırsak gazı nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Sindirilmemiş besinleri işlemekle görevli olan kalın bağırsak bakterileri hidrojen, metan ve karbondioksit gibi çeşitli gazlar üretmekte ve bu bağırsakların bir kısmını ya da tamamını bu bakteriler kullanmaktadır. Bakterilerin çoğu bağırsaktaki bu gazları kullanır ancak bakterilerin kullanmamış olduğu gazların geri kalanı ise kana emilerek akciğerler tarafından vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Vücuttan uzaklaştırılmayan ya da çok azı uzaklaştırılan bu gazların bağırsakta kalan kısmı kişiye ciddi rahatsızlık yaşatır.

Çoğu insanın gazı bağırsak bakterileri tarafından kullanıldığı için bu kişiler kolay ve çok az bir şekilde gaz çıkartarak kendilerini rahat hissederler. Ancak tüm kişiler için bu rahatlık söz konusu değildir. Bağırsaklarda oluşan gazların en büyük nedeni fasulye ve benzeri gibi baklagillerin aşırı şekilde tüketimidir. Bu yiyecekler bir süre tüketilmezse ya da tüketimine çok dikkat edilirse bağırsakta gaz sorunu yaşanmaz.

Bağırsaklardaki bakterilerin üretmiş olduğu gazın diğer sebepleri ise çay şekeri, meyve şekeri, süt şekeri ve selüloz gibi basit ve kompleks şekerlerin tüketimidir. Düşük kalorili diyet ürünlerinde bulunan sorbitol; tüm şekerleme türleri ve alkolsüz içeceklerin içermiş olduğu fruktoz gibi şekerler bağırsak gazı sebepleri arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver