Bağcılık Teknikeri ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Bağcılık Teknikeri, Bağcılık Teknikeri hakkında, Bağcılık Teknikeri ile ilgili bilgi, Bağcılık Teknikeri mesleği, Bağcılık Teknikeri nasıl olunur, Bağcılık Teknikeri olmak için, Bağcılık Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Bağcılık Teknikeri özellikleri, Bağcılık Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Bağcılık Teknikeri Görevleri
Yetiştirilecek üzüm cinsine uygun toprağı ve asmayı seçer, asmaları aşılar, toprağı gübreler, asmaları zararlılardan korumak için ilaçlama, zararlı otları temizleme gibi önlemler alır, Üzümlerin toplatılıp, kurutulması için uygun zamanı ve yeri belirler, Üzümleri yaş ve kuru olarak pazarlar, Üzümlerin işlenerek şarap, sirke, şıra, meyve suyu yapılması ile ilgili işleri yürütür.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bağcılık Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Üzüm asması, asmaları dikmek için kazıklar, kazıkları bağlamak için teller, bel, çapa, Bağ makası, Haşere ilaçları, İlaç püskürtme makinesi.

 

Bağcılık Teknikeri Özellikleri
Bağcılık teknikeri olmak isteyenlerin; Biyolojiye, özellikle botaniğe ilgili ve bu alanda başarılı, açık havada çalışmaktan, bitki üretmekten hoşlanan, bedence sağlıklı ve dayanıklı kimseler olmaları gerekir.

 

Bağcılık Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi aşağıdaki üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Bağcılık” bölümlerinde verilmektedir.

 

Bağcılık Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

 

Bağcılık Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara Bağcılık Ön Lisans Diploması ve “Bağcılık Teknikeri” unvanı verilir.

 

Bağcılık Teknikeri Çalışma Alanları
Bağcılık teknikerleri kamu ve özel sektöre ait bağlar, şarap ve meyve suyu fabrikaları, Tarım Bakanlığına bağlı Bağcılık Araştırma Enstitülerinde çalışabilirler. Ülkemizin bir tarım ülkesi olmasına karşın, ne yazık ki ziraat alanında yetişmiş elemanların işe yerleştirilmeleri oldukça güç olmaktadır. Ancak, teknik ziraatın gelişmesiyle bu alanda yetişmiş, bilgili elemanlara ihtiyaç artmaktadır.

 

Bağcılık Teknikeri Meslekte İlerleme
Bağcılık ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde “Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver