Bademcik Ameliyatı, Bademcik Ameliyatı Sonrası Ağrı, Bademcik Ameliyatı Sonrası Beslenme

bademcik ameliyatı sonrası beslenme ateş, bademcik ameliyatı sonrası kanama, bademcik ameliyatı sonrası nefes kokusu, bademcik ameliyatı sonrası yapılacaklar

Bademcik ameliyatı sonrası

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Bademcik ameliyatı genelde çok kolay atlatılır gibi görülür ama, asıl tehlike operasyon sonrası başlar. Bu nedenle hastaların bademcik ameliyatı sonrası oldukça dikkatli olmaları gerekir. Riskin fazla olduğu bu dönemde doktorunuzun önerilerine kulak vermeli ve her zaman da doktorunuzla iletişim içinde olmalısınız.

 

Bademcik ameliyatı sonrası kanama, ağrı, ateş veya nefes kokması gibi şikayetlerle karşılaşılabilir. Ayrıca bademcik ameliyatı sonrası beslenmeye de çok dikkat edilmelidir. Bademcik ameliyatı sonrası ne yapılmalı ve nelere dikkat edilmeli, öğrenmeniz gereken her şeyi makalemizde bulabilirsiniz.

Bademcik ameliyatı sonrası kanama

Bademcik ameliyatı sonrası kanama görülebilir. Bunun nedeni, ameliyat bölgesinin açık yara olmasıdır. Kırmızı taze kan geliyorsa veya kanlı kanlı kusuyorsanız acilen doktorunuza başvurmalısınız.

Bademcik ameliyatı sonrası ağrı

Yaranın olduğu bölgede ortalama 2 hafta ağrı hissedilir. Kimilerinde ağrı şiddetli olur, kimilerinde ise hafiftir. Ağrılar için basit ağrı kesiciler kullanılabilir. Bazen ağrılar kulağa da vurabilir.

Bademcik ameliyatı sonrası beslenme

Bademcik ameliyatı sonrası yaklaşık 4 saat hiçbir şeyler tüketilmemelidir. Sizinle ilgilenen hemşire ne zaman besleneceğinizi size bildirecektir. 4 saat sonra bol bol su, yumuşak, soğuk ve boğazınızı tahriş etmeyen gıdalar tüketilmelidir.

Bademcik ameliyatı sonrası ateş

Operasyonun ardından 0.5-1 derece ateş yükselebilir. Daha fazla ateş yükselmesinin sebebi ise uzun süre susuz kalmaktan olur. Eğer ki bol bol sıvı tüketmenize rağmen ateşiniz hale yükseliyorsa bunun sebebi de enfeksiyondur.

Bademcik ameliyatı sonrası nefes kokması

Sıvıyı az tüketenlerde ve yetersiz beslenenlerde ağız kokusu görülebilir. Bademciklerin alınması nedeniyle o bölgede beyaz, kirli-gri renkte bir zar meydana gelir. Bu zar yaklaşık iki hafta sonra yok olur. Zar yok olana kadar yetersiz su ve beslenmeden kaynaklı nefes kokmamaları olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver