Bacaklarda Kaşıntı ve Kızarıklık Neden Olur-Yüzde ve Ellerde Kaşıntılar Nasıl Geçer Hakkında Bilgi

Aşağıda Bacaklarda Kaşıntı ve Kızarıklık Neden Olur-Yüzde ve Ellerde Kaşıntılar Nasıl Geçer ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bacaklarda Kaşıntı ve Kızarıklık Neden Olur-Yüzde ve Ellerde Kaşıntılar Nasıl Geçer
bebek kremi ve yağı

bebek kremi ve yağı

Cildimiz oldukça hassas bir organımızdır. Yaz veya kış mevsiminde ortamdaki ısı değişikliklerine karşı oldukça duyarlı bir doku olan cildimiz, bir miktar ortam nemi de ister. Bilhassa havaların soğuk olduğu sonbahar ve kış aylarında şayet genel manada ısı düşmesi gibi nedenlerle karşılaşırsa bayları ile birlikte ısının düşmesi ve ısıtma sistemlerinin ortam nemini azaltması fizyolojik kabul edilebilecek bazı deri problemlerine yol açarken, soğuk hava ve nemin sebep olduğu nedeniyle cildimiz dış etkenlere ve hastalıklara karşı dayanıksız hale gelir.

Kışın havaların soğumasının yanında yazın kuru havada da görülebilen bacaklarda kaşıntı ve kızarıklık sorunundan daha çok çocuklar, yaşlılar, atopikler ve kuru cilt yapısına sahip olan erişkinler etkilenmektedirler.

Yaşlılarda görülen bacaklarda kaşıntının en önemli nedeni, cildin nem tutma kapasitesinin azalması ve deride tutulan suyun azalmasıdır. Bu durumda özellikle dış nemden beslenen cilt, yetersiz nemin olduğu soğuk veya kuru havalarda susuz kalır. Bu da bacaklarda kızarıklıklar ve pullu döküntüler ile birlikte eşlik eden kış egzamasına dönüşür. Özellikle sıcak su banyosu yapanlar ve kaloriferler ile elektrikli ısıtıcılarla ısınan evlerde oturanlarda bacaklarda kaşıntılar daha sık görülmektedir.

Bacaklarda Kaşıntıya Ne İyi Gelir

Bacakta görülen kaşıntılar için öncelikle cildi nemlendirecek kremler kullanmak faydalı olacaktır. Cilt nemlendirici kremlerin yanı sıra, cildin nem dengesini sağlayan bebek sabunları, shoveroil adı verilen banyo yağları ya da cilt nemlendiricili sabunlar ayaklarda kaşıntıyı durdurucu etki yapar. Diğer yandan banyo sonrası yağ içeren emülsiyonlar da kullanıldıkları takdirde bacaklarda kaşıntı görülen bölgelerde ciddi anlamda rahatlama hissi oluşturmaktadır.

Bebeklerde ve küçük çocuklarda cildin nem kaybı riski yetişkinlere nazaran daha yüksektir. Bu nedenle bebeklere banyonun hemen ardından hiç beklemeksizin nemlendirici kremler veya bebek yağı sürülmelidir. Söz konusu nemlendiricilerin kullanımı bebeklerde cilt kurumasına iyi gelir ve ciltte oluşan su kaybı ve buna bağlı kaşıntı ve egzama riskini en aza indirir. Şayet kış aylarında bebeğiniz ile dışarı çıkacaksanız kuru ve soğuk hava ile temas edecek olan cilt yüzeyine nemlendirici sürmek faydalı olacaktır. Özellikle eller ve yüz kısmı bebeklerde iyi korunmalıdır.

Düşük nemden ve ortam sıcaklığının az olmasından kaynaklanan egzama şikayetlerinde genellikle şiddetli kaşıntı vardır. Özellikle ısı değişikliklerinde, sıcak su ile yapılan banyolarda ve akşam giysilerin çıkarılması ile siddetlenir. Bu hastaların çevre şartlarının değiştirilmesi şarttır. Yıkanma alışkanlıkları gözden geçirilip, alkalik sabun ve şampuanların sık kullanımı önlenirken her banyo sonrası yağlı, diğer günler su bazlı nemlendiricilerin kullanımı kişisel temizlik ürünlerinde parfüm ve boyar madde içermeyen asitli sabun veya sentetik deterjanlar ya da shower oil kullanımı önerilir.

Dudaklar ise kuru havalarda nemsizlikten en çokhasar gören organımızdır. Nemlendirmeyi takiben uygulanan yağlı koruyucular ile örtülmelidir. Bu işlem ılık su ile ıslatılmış bir pamuğun dudak üzerinde birkaç dakika tutulmasını takiben saf vazelin veya parlatıcılarla örtülmesi sağlanarak yapılır. İşlem gün içinde gerektikçe tekrarlanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver