Babür Nedir Tarihi Hakkında Bilgi

Babür Nedir Tarihi

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Babür Nedir, Babür Ne Anlama Gelir, Babür Ne Demektir, Babür Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Babür ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Babür Anlamı

(1483 Fergana, Hindistan – 1530 Agra, Hindistan) Hint-Türk İmparatorluğu’nun kurucusu ve ilk hükümdarı. Babası, Timur’un torunu ve Fergana hükümdarı Ömer Şeyh Mırza’dır. Ömer Şeyh Mırza 1494′te ölünce yerine en büyük oğlu Babür geçti. Babür tahta geçtiğinde henüz çok gençti ve taht kavgaları da başlamıştı. Bu nedenle kendine bağlı beylerle 1504′te Kabil’e gitti. Devletinin başkentini de buraya taşıdı.

1507 yılında kendisini Timur’un en büyük vârisi ilân etti. Ele geçirdiği yeni toprakları sadık beyleri arasında paylaştırdı. Yönetimi ve orduyu düzene soktu. 1519′da Sind Irmağı’nı geçerek, Pencab yöresinde egemenlik kurdu. 1522′de Sind ve Belücistan arasındaki bölgeye de egemen oldu. 1524′de Delhi Sultanı İbrahim Ludî’nin kuvvetlerini yendikten sonra Lahor’a girdi. Ardından Delhi’ye giren Babür, 1526′da Hint-Türk İmparatorluğu’nu kurdu. İmparatorluk Çağatay Türkçesini, yani Orta Asya Türkçesini resmî dil olarak benimsedi.

Babür Delhi’den sonra Agra’yı da aldı ve burayı başkent yaptı. 1528′de Luknov ve Bengal’i ele geçirdi. Ama 1529 sonlarına doğru hastalandı. Oğlu Hümayun’u veliaht ilân etti. 1530′da başkent Agra’da öldü ve Kabil’de gömüldü.

Konu ile ilgili aramalar: Babür Nedir Babür ödev ara Babür kelime anlamı Babür sözlükte ara Babür ansiklopedi bilgi bankası ara Babür ne demek Babür neye denir

Babür ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver