Az Su İçmek, Az Su İçmenin Zararları, Az Su İçmenin Zararları Nelerdir

az su tüketmek, çok su içmemenin zararları, su içmemenin zararları nelerdir, suyu az içmenin zararları

Yeterince su içmemenin zararları

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuk ya da yetişkin olsun birçok kişide azsu tüketmeden doğan sağlık problemlerine rastlandı. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ülkemizin büyük birçoğunluğunda az su tüketme alışkanlığı var. Su, her canlının yaşam kaynağıdır, ki bu nedenle de yeterince su tüketmeye özen gösterilmelidir.

 

Az su tüketmeden kaynaklanan sağlık problemlerini giderek yaygınlaşması, uzmanların uyarılarının sıklaşmasına neden oldu. Çünkü ne ebeveynler çocuklarını bu konuda uyarıyor, ne de kendi sağlıklarını düşünüyor. Yeteri kadar su tüketmemek hem zihinsel hem de fiziksel performansı etkilemektedir.

Suyun sağlık için olan faydaları saymakla bitmez. Suyun faydalarından en önemlilerine değinecek olursak; vücuttan toksin atılımına, vücut ısısının dengelenmesine, metabolizmanın düzenli çalışmasına, besinleri ve oksijeni organlara taşımakla görevlidir. Siz yeterince su içmediğiniz zaman, vücudunuz tüm bunlardan yoksun kalıyor.

Bilhassa çocukların daha çok tüketmesi gerekir. Yetişkinlere oranla çocukların 2 kat daha fazla su tüketmesi önerilmekte. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci Öngün, “Su çocukların sağlıklı gelişimleri için ihtiyaç duydukları protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral gibi yaşamsal önem taşıyan temel besin öğeleri arasında yer alıyor. Bu nedenle çocuklarda minimum sıvı tüketimi erişkinlerin 2 katı olmalı” dedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver