Ayet Nedir Hakkında Bilgi

Ayet Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Ayet Nedir, Ayet Ne Anlama Gelir, Ayet Ne Demektir, Ayet Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ayet ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ayet Anlamı

Kuran surelerini meydana getiren cümlelerin her biri. Mekke’de inen ayetlere Mekki (Mekkeli), Medine’de inenlere Medeni (Medineli) denir. Mekki ayetlerin çoğunluğu Hicret’ten önce inmiştir. Ayetler, içerdikleri yargılara göre muhkemat (sağlam ve kesin olanlar), müteşabihat (benzeyenler, andıranlar) olmak üzere ikiye ayrılırlar. Muhkematın anlamları açıktır, kesindir, yorum götürmez. Müteşabihatın anlamları ya anlaşılmaz ya da değişik biçimlerde yorumlanabilir. Geçerlilikleri kaldırılmış olan ayetlere mensuhat (geçersizler) denir.

Kur’an Surelerini oluşturan her bir cümleye verilen isimdir. Âyet ‏آية Arapça kelime olarak delil, veri veya işâret anlamına gelmektedir. Türkçe olarak “Ayet-i Kerîme” ya da “Yüksek delil” şeklinde kullanımı yaygındır.

Kuranda Ayet

Kur´an’da geçen ayet kelimesi sadece Kur´an ayetleri için değil, aynı zamanda tabiat kanunları için de kullanılmıştır. Kur´an’da, Allah’ın ayetlerinin yaşadığımız hayatta bilimsel ve deneysel olarak gözlemlenebileceğini ve bu tabiat kanunlarına uygun olan verileri Kuran’da bulabileceğimiz bildirilmektedir.

“Biz onlara ayetlerimizi (hayata dair Allah’ın delillerini veya verilerini), hem çevrelerinde hem de kendi içlerinde göstereceğiz, sonunda onun (Allah tarafından) gerçek olduğu iyice anlaşılacaktır.” Fussilet; 41:53

“Kesin bilgiye ulaşmak isteyenler için, yeryüzünde ve kendinizde âyetler (veriler, deliller) vardır. Bunların farkına varmak istemez misiniz?” Zariyât; 51:20-21

“Sen varlığını en duru (hanîf) olan yaşam tarzına (dîne) getir; Allah’ın doğasına (fıtratına). O, insanları ona göre (doğa kanunlarına göre) yaratmış­tır. Allah’ın yaratışı değişmez (yasalara tabidir). İşte bu var olan yaşam şeklidir(din). Ama in­sanların çoğu bunu bilmez­ler.” Rum; 30:30

Kur´an’da bulunan verilerin (ayetlerin) uzunlukları, elimizdeki yazılı Mushaf’ta tam bir sayfa ile en kısa olarak bir ya da bir kaç harften oluşan ‘kesik harfler’ veya Mukatta`a harfleri arasında değişmektedir. Elimizdeki yazılı Kur´an mushafında yaklaşık olarak 6235 ayet bulunmaktadır. Kur´an ayetlerinin sayısı, sayım şekline göre farklılık gösterebilir. Bu sayı, besmelenin ayet olup olmadığı ya da Kur´an verilerinin nereden başlayıp, nerede bittiği konusundaki farklı görüşlerden kaynaklanmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Ayet Nedir Ayet ödev ara Ayet kelime anlamı Ayet sözlükte ara Ayet ansiklopedi bilgi bankası ara Ayet ne demek Ayet neye denir

Ayet ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver