Ayçiçeği Faydaları, Ayçiçeği Yararları, Ayçiçeğinin Faydaları

ayçiçeğinin faydaları nelerdir, ayçiçeğinin sağlığa faydaları, ayçiçeğinin yararları, ayçiçeğinin yararları nelerdir

Ayçiçeği faydaları nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Uzman Diyetisyen Nesrin Artan, ayçiçeğinin ihtiva ettiği antioksidan ve minerallerin sağlığımı için oldukça faydalı olduğunu, ayçiçeğinin iyi yağlardan biri olmasından dolayı sıklıkla tüketilmesi gerektiğini daha önce yapılmış olan bir araştırmaya dayanarak dile getirdi. Uzman diyetisyenin ayçiçeğinin yararları nelerdir, sorusuna karşılık yapmış olduğu açıklama ise şöyle;

Diyetisyen Nesrin Artan, ay çiçeğinden elde edilen ay çekirdeğinin başta kalp hastalıkları ve kanser olmak üzere mütenevvi kronik hastalıklara karşı savaştığını ve hastalıkların görülme riskini azalttığını söylemektedir. Bedenin işlevini yerine getirmesi için gerekli olan vitamin ve mineraller bolca ay çekirdeğinde bulunmaktadır.

Ay çekirdeği aynı zamanda göz sağlığını da korumaktadır. Görme kayıplarının yaşanmasına sebebiyet veren maküler dejenerasyon da ay çekirdeği sayesinde engellenmektedir. Ay çekirdeğinde bulunan besin öğeleri hücreleri koruduğu için özellikle kadınların sağlığını korumaktadır.

Ay çekirdeği iyi kolesterol olan HDL’yi yükseltmekte, kötü kolesterol olan LDL’yi ise düşürmektedir. Ayçiçeği yağının yüzde 90’ı doymamış yağlardan oluştuğu için yararlı olan yağlardan sayılmakta ve uzmanlarca önerilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver