Ayasofya Nedir Yapılışı, Kim Tarafından Yapılmıştır Hakkında Bilgi

Ayasofya Nedir Yapılışı, Kim Tarafından Yapılmıştır

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Ayasofya Nedir, Ayasofya Ne Anlama Gelir, Ayasofya Ne Demektir, Ayasofya Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ayasofya ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ayasofya Anlamı

Ayasofya Nedir Yapılışı, Kim Tarafından Yapılmıştır
İstanbul’da Bizans İmparatorluğu zamanında yapılan ünlü kilise. Bugünkü Ayasofya’nın yerinde küçük ve ahşap bir kilise vardı. Bu kilise 404′te yanınca yerine 415′te yeni bir kilise yapıldı. Bu kilise de 532′de Nika İsyanı’nda yandı. İmparator Justinianos tarafından büyük bir kilise yapılması için emir verildi. Bu işle de Anthemios ve İsidoros adlı mimarlar görevlendirildi. İnşaata 532′de başlandı. 537′de de kilise törenle açıldı. Ancak kubbesinin 558′de bir yer sarsıntısı sonucu yıkılması üzerine, eskisine göre 6,25 m. daha yüksek olan yeni bir kubbe yapıldı. Başlangıçta adı “Magalo Ekklesia” (Büyük Kilise) idi. Sonraları “Haga Sofia” (Kutsal Bilgelik) adıyla anılmaya başlandı. Ayasofya 1453′te camiye çevrildi, minareler yapıldı. Mimar Sinan, III. Murat zamanında dayanak duvarları ekleyerek sağlamlaştırdı. 24 Ekim 1934′te müze oldu. Ayasofya 107 adet sütun üzerine oturtulmuştur. Altta 40, üstteyse 67 sütun vardır. Yapının boyu 80,9 m., eni 70 m.’dir. Ana kubbesi 33 m. çapında ve 13,8 m. yüksekliktedir.

Konu ile ilgili aramalar: Ayasofya Nedir Ayasofya ödev ara Ayasofya kelime anlamı Ayasofya sözlükte ara Ayasofya ansiklopedi bilgi bankası ara Ayasofya ne demek Ayasofya neye denir

Ayasofya ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver