Ayan Meclisi Nedir Hakkında Bilgi

Ayan Meclisi Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Ayan Meclisi Nedir, Ayan Meclisi Ne Anlama Gelir, Ayan Meclisi Ne Demektir, Ayan Meclisi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ayan Meclisi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ayan Meclisi Anlamı

Osmanlı İmparatorluğu’nda, Mebusan Heyeti ile birlikte Meclisi Umumi’yi oluşturan kurul. Bu kurul, 23 Aralık 1876′da kabul edilen Kanunu Esasî uyarınca kuruldu. Üyelerini padişah seçerdi. Üye sayısı, mebus sayısının üçte birini geçmezdi. Âyan Meclisi’nin başkanı ve üyeleri güvenilir, şerefli ve 40 yaşını geçmiş kişiler arasından seçilirdi. 1908 Kanunu Esasî değişikliğinden sonra, her yıl kasım ayı başında toplanmaya başladı. Padişah iradesiyle açılan kurul, dört ay süren çalışma döneminden sonra kapanırdı. Mebusan Meclisi’nin kabul ettiği yasa ve bütçe tasarıları Âyan Meclisi’nde incelenir, gerekirse değiştirilirdi. İlk Âyan Meclisi, II. Abdülhamit döneminde Dolmabahçe Sarayı’nda toplandı (19 Mart 1877). Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulmasıyla tümüyle ortadan kalktı.

Konu ile ilgili aramalar: Ayan Meclisi Nedir Ayan Meclisi ödev ara Ayan Meclisi kelime anlamı Ayan Meclisi sözlükte ara Ayan Meclisi ansiklopedi bilgi bankası ara Ayan Meclisi ne demek Ayan Meclisi neye denir

Ayan Meclisi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver