Ayaklara Kına Sürmenin Faydaları, Ayaklara Kına Sürmenin Yararları, Ele Kına Yakmanın Faydaları

kına hangi hastalıklara iyi gelir, kına sürmenin faydaları, kınanın faydaları, kınanın ne gibi faydaları vardır

Kınanın faydaları nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Küçük ağaç ve çalı şeklinde bir bitki olan kına, kurutulup öğütülerek saç, el ve ayak tırnaklarını boyamak için kullanılan, kızıl renkli bir boya maddesidir. Kına çok eski zamanlardan günümüze kadar gelen ve daha çok evlilik öncesi düzenlenen kına gecelerinde gelinlerin avuç içlerine bazen de ayaklarına yakılır. Düğün öncesi düzenlenen kına gecesi toplumuzun geleneklerinden biridir. Kına yakmak bir gelenek olmasının yanı sıra çeşitli hastaların tedavisi içinde faydalıdır.

Kınanın faydaları

 

Vücudun belirli bölgelerine yakılan kına, boyama özelliğinin yanı sıra birçok hastalığa iyi gelmesi ile bilindiğinden çoğu kişi kınayı şifa amaçlı kullanır. İshali kesici ve kurt düşürücü özelliği ile bilinen kına, aynı zamanda bal ve macun ile karıştırılıp kullanıldığında baş ağrısını keser, nezleyi ortadan kaldırır.

Kınaçiçeği katkısıyla ilaç niteliğinde hazırlanan kına vücudu ısıtır ve asabi organları yumuşatarak, sinirleri güçlendirir, baş dönmesini önler ve sara hastalığına iyi gelir. Cilt yaraları üzerinde de etkili olan kına, merhem gibi kullanıldığında hastalıklı deriyi vücuttan atıp yerine yeni derinin gelmesini sağlar.

Kına ayaklara sürüldüğü zaman da çok faydalıdır. Ayak yorgunluğu, ayaktaki yara ve çıbanlar kına sayesinde tedavi edilir. Saçlara sürüldüğü zaman ise, saçları siyahlaştırır, sıklaştırır ve kuvvetlendirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver