Ayak Şişmesi Nedeni, Ayak Şişmesi Nedenleri, Ayak Şişmesi Sebebi

ayak şişmesi sebepleri, ayak şişmesi ve nedenleri, ayak şişmesine yol açan hastalıklar, ayak şişmesinin nedenleri

Ayaklar neden şişer?

Zaman zaman her birimizin maruz kaldığı sorunlardan biri olan ayak şişmesinin mütenevvi sebepleri olduğunu söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Halil İbrahim Bekler, bu sorunun husule gelmesinde sağlık sorunlarının yanı sıra yanlış ayakkabı seçiminin de rol oynadığını belirtmektedir. Ayak şişmesi nedenleri nelerdir, hangi sağlık sorunları ayakların şişmesine sebep olur buyurun uzman doktor Bekler’in açıklamalarından öğrenelim.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayak şişmesinin nedenleri

Ayak şişmesi nedenleri

 

Ayak şişmesi nedenleri arasında en sık rastlanan, yanlış ayakkabı seçimidir. Ayakkabının ayağı sıkması, ayağa tam oturmaması ve ayakta rahatsızlık hissi vermesi ayak sağlığını bozmaktadır. Yanlış ayakkabı seçimi nedeniyle aynı zamanda ayak kemiklerinin şekli de bozulmaktadır. Sağlıklı ve rahat olarak ayakkabıları seçmeye dikkat edelim.

Doç. Dr. Halil İbrahim Bekler, böbrek rahatsızlığı ve kalp rahatsızlıklarının da ayak şişmesine sebep olduğunu söylemektedir. Bu tür rahatsızlıklar vücutta genel olarak bir şişlik husule getirmekte ve bunun neticesinde yer çekimi ile bu şişme aşağı doğru akarak ayaklarda toplanmaktadır. Bekler’e göre ayak şişmesinin bir diğer nedeni de, damar hastalıklarıdır. Toplardamarda ortaya çıkan sorunlar neticesinde kan ayaklardan vücuda geri dönemediği için ayaklarda şişme husule gelir.

Sürekli oturmak ya da sürekli ayakta durmak, romatizmal hastalıklar, eklemlerin bozulması, ayak kemiğinde şekil bozuklukları gibi mütenevvi sorunlar ayak şişmesine sebep olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver