Ayak Parmağı Kaşıntısı, Ayak Parmağı Kaşıntısının Nedenleri, Ayak Parmağı Neden Kaşınır

ayak parmakları neden kaşınır, ayak parmaklarında kaşıntı kızarıklık, ayak parmaklarında kaşıntı nedenleri, ayak parmaklarında kaşıntı ve morarma

Ayak parmaklarında kaşıntı

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Ayaklarımız mikroplarla sık sık temas içinde olan uzuvlarımızdan biri olması nedeniyle çeşitli enfeksiyon hastalıklarına yakalanmakta ve çoğu zamanda mantar ile başı derde girmektedir. Ayaklarında terleme sorunu olanlar, açık ayakkabı kullanmayı sevenler ve ev içinde çıplak ayakla dolaşanlar enfeksiyon ve mantar hastalıklarına yakalanma riskleri en çok olanlardır.

 

Ayak parmakları neden kaşınır?

 

Enfeksiyon ve mantar hastalıkları kendini kaşıntı, şişlik ve kızarıklık ile göstermekte ve en çokta ayak parmaklarında hissedilmektedir. Bunun sebebi de, ayak parmaklarının bulunduğu bölgede ki derinin ince olmasıdır. Eğer ayaklarınızdaki kaşıntının sebebi cildinizde alerjiye yol açan etmenler değil ise, büyük olasılıkla mantar hastalığıdır.

Ayak parmaklarının arasında kaşıntı, kızarıklık, kuruma ve pullanma şikayetleriniz ayak mantarının belirtisi olduğu için bu soruna sprey ve merhemlerle müdahale edilmesi gerektiğini gösterir. Ayak parmaklarında ki kaşıntıyı önlemek için sprey ve merhem tedavisinin yanı sıra pamuklu çorap giymek, çorapları her gün değiştirmek ve dışarıdan eve geldiğinizde hemen ılık su ve anti bakteriyel sabunla ayakları yıkamak gerekir. Bunların yanı sıra terliklerinizin başkaları tarafından giyilmesine izin vermemeli ve çok sık ayakkabı giymemeye özen göstermelisiniz.

Ayrıca ayak parmağı kaşıntısının nedenleri arasında yer alan diğer problemlerde uyuz ve sedef hastalığıdır. Bu sorunların tedavisi içinde hekime başvurmanızda fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver