ayak mantarına ne iyi gelir-bitkisel çözümler ayak mantarına iyi gelir mi Hakkında Bilgi

Aşağıda ayak mantarına ne iyi gelir-bitkisel çözümler ayak mantarına iyi gelir mi ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

ayak mantarına ne iyi gelir-bitkisel çözümler ayak mantarına iyi gelir mi

Ayak mantarı meselesi son zamanlarda toplumda iyice yaygın bir hal aldı. Bunun temel nedeni bana kalırsa kullanılan ayakkabıların sağlıksız olması ve ayak hijyenine önem veremeyişimizdir. Ayak mantarının nedenleri genellikle sosyal ortamlarda bulaşıcı olmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Toplu yaşanan öğrenci evlerinde aynı terlikleri kullanmak, başkalarının ayakkabılarını giymek, ayağı yeterince hijyenik tutmamak bir çok sebep var ayak mantarının oluşması için. Bu gibi durumlarda cilt uzmanlarına tedavi olmak lazım. Bir kaç öneriden benden gelsin

Ayak mantarının üç farklı türü vardır.

1- Parmak aralarında çatlak, kızarıklık ve kaşıntı şeklinde ortaya çıkar.

2- Topukta ve ayağın dış yan taraflarında ince, beyaz çizgiler şeklinde kendisini belli etmektedir.

3- İçi sıvı dolu kabarcıklar şeklinde meydana gelir. Tedavi edilmezse büyümeyi sürdürür ve patlarlar.

a) Birer tutam yabani kekik, oğulotu, gül ve çilek yeteri kadar su ilave edilerek kaynatılır. Soğutulduktan sonra her gün bir çay bardağı içilir.

b) Bir tutam çörekotu bir kaba konularak iyice toz haline gelinceye kadar ezilir. Yeteri kadar elma sirkesi ilave edilerek karıştırılır. Bir parça pamuk veya bez yardımıyla mantarlı yerlere sürülür.

c) Sarı kantaron otu yağı ayak mantarı olan bölgelere sürülür. Bu bitkisel yağın antifungal yani mantar öldürücü etkisi vardır.

Ayak mantarı – tırnak mantarı ve bitkisel tedavisi

“Mantar”lar çeşitli sorunlara yol açan bir “canlı hastalık etkenleri”dir. Mikroplardan, virüslerden, parazitlerden farklı bir yapıya sahiptirler. Genellikle yaşamlarının iki dönemi vardır. Bunlardan birisi hastalıkları yaptıkları sıradaki “canlı” halleri, diğeri ise bir anlamda “tohum” olarak kabul edeceğimiz, bir “konağa(taşıyıcı)” bulaşana kadar yaşanılan ortamda bulunan “spor” halleridir.

Bu nedenle dayanıklıdırlar, uygun ortamlarda uzun süre kalabilirler ve hastalık meydana getirebilirler. Kolay bulaşırlar. hastalık geçirildiği sırada “bağışıklık” oluşturmadıkları için hastalığın tekrarlamasına yol açabilirler.

Tuttukları organ ve yerleştikleri bölgeye göre farklı yakınmalara yol açabilirler. Bu yakınmalar çok hafif olabilir. Tedavi ile kısa sürede yakınmalar kaybolur.

“Yakınmaların kaybolması hastalığın iyileşmesi” anlamına gelmez. Her bölge ve her tip mantar hastalığının farklı bir tedavi süresi vardır. Ayak mantarlarında bu 8-10 haftaya kadar uzayabilir. Ancak durumu, içinde olduğu koşullar bu sürenin uzamasına yol açabilir. Tedavi düzenli uygulanmalıdır.

Ayaklarda genellikle parmak arasında ve parmak aralarının ayağın üstüne ve altına doğru uzanan bölümlerinde gelişir. Erkekler sıklıkla askerlik sırasında veya yatılı okullarda hastalığı kaparlar.

Kadınlar ise sıklıkla çevrelerinde bulunan ve temas ettikleri veya havlu, giysi, çorap, terlik gibi ortak eşya kullandıkları zaman etkeni alırlar. Doğrudan temas da belirli mantar hastalıklarına yol açabilir.

Toplum içinde yaygın olarak görülür. Sporlar vücuda alındığında sıcak ve nemli ortamlarda aktif hale gelir, hastalık belirtileri ortaya çıkar. Derinin durumun ve özellikleriyle, kişide bulunan, diyabet gibi başka hastalıklar da mantarın oluşmasını kolaylaştırabilir. Ayakkabılar ve çoraplar ter ve rutubeti tutmasından dolayı uygun gelişme ortamlardır.

Mantarın yakınmaları sıklıkla “kaşıntı”dır. Bulguları ise genellikle gözle görülür. Deride kızarıklık, şişlik, yanma, kaşıntı, eğer kaşıma sonucu derinin bütünlüğü bozulmuşsa buna bağlı ağrı ve hassasiyet sık görülen bulgular arasındadır.

Yaşlanma ile derinin daha ince ve hassas olması ve genel vücut direncinin düşüklüğü, mantar enfeksiyonuna yatkınlığı artırır. Tedavi edilmezse yaygınlaşabilir ve farklı bölgelere uzanabilir.

Tırnak mantarı

Tırnak mantarı sıklıkla deri mantarının tırnağa bulaşmasıyla ortaya çıkar. Bu doğrudan yayılım yoluyla olabileceği gibi, mantarlı bölgenin kaşınması yoluyla el tırnağına oradan da başka yerlere bulaşabilir.

Tırnak mantarı sağlık sorunu olması yanında ayrıca, tırnağın görüntüsünün de bozan “kozmetik” bir sorun yaratır.

Görüntüsü, tırnağın uç kısımlarının çatlaması ve kalınlaşması, bazen de tırnağın uç kısmından un gibi dökülmesi şeklinde yakınmalara yol açabilir.

Muayenede ise; tırnağın kalınlaşması, üzerinde oluşan farklı biçim ve renklerde çizgileşmeler, renk değişiklikleri, çatlamalar, tabaka tabaka kalkması gibi bulgulara rastlanabilir.

Sedef (psoriasis) ve bazı başka tırnak hastalıklarının belirtileri yanından, parmağa veya tırnağa doğrudan gelen travmalarla oluşan belirtilere ve tırnağın yapısal bozukluklarına benzeyebilir.

Tanısını bir uzmanın koymasında yarar vardır. Hastalık ilerledikçe, tırnak kalınlaşır ve şekli bozulur. Bazen özellikle tırnak yatağına yakın bölgelerde ağrı hissedilebilir. Hastalık tırnağın köküne doğru ilerleyerek sürekli hale gelebilir.

Tanıyı doğrulamak için mutlaka “direkt mantar muayenesi”(=nativ preparat) veya “tırnak kültürü” yapılmalıdır. Bunun yapılması için en az bir aylık süre içinde mantar tedavisi uygulanmamış olmamalıdır. Tedaviye dirençli olgularda ve diğer hastalıklarla ayrıcı tanının tam olarak yapılamadığı durumlarda tanıyı doğrulamadan tedavi uygulanmamalıdır.

Etkin tedavi olanağı sunan birçok ilaç vardır. Bunlardan bir bölümü doğrudan tırnağa uygulanan ilaçlardır. Ağızdan hap olarak alınan ilaçlarla da tedavi mümkündür.

Tırnak mantarının tedavisi derinin mantarına göre daha zordur. Hem tırnaktaki mantar tedaviye dirençli olabilir, hem de düzenli ve sürekli uygulanmadığında hastalık sürekli hale gelebilir. Bu nedenle kesintisiz 6-8 aylık tedaviyi düzenli uygulamak gerekir. Tedavi sırasında herhangi bir nedenle ara vermeler söz konusu olmuşsa kesintisiz dönemin altı aya tamamlanması gerekir.

Tırnak mantarı tek ya da birkaç tırnakta ise tırnağın çekilip, ardından tırnak yatağına ve tırnağın gelişimiyle de tırnak üzerine mantar tedavisi uygulamak suretiyle de tedavi mümkündür.

Tırnak mantarı tedavi edildikten sonra eğer etkenle yeniden karşılaşılırsa yeni bir hastalık tablosu başlayabilir. Yani bu da “bağışıklık” oluşturmaz.

Yerel tedavi uygulanan durumlarda, tedaviye başlanıldığı sırada fark edilmeyen başka tırnaklardaki belirtisiz tırnak mantarları bu süre içinde belirgin hale gelebilir. O koşulda bu tırnaklara da tanı doğrulandıktan sonra tedavi başlanmalı ve yine 6-8 ay tedavi sürdürülmelidir.

Ayak Mantarı ve Tırnak mantarını tanıdıktan sonra konu ile ilgili yapılan bilimsel haberde sıra

Ayak mantarı derdi bitti !

Prof. Dr. Adem Önal, ceviz yaprağı, portakal kabuğu ve dut kullanarak ayak mantarı tedavisi için bitkisel bir karışımdan ilaç üretti.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOP) Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Önal, 3 yıl süren çalışmaları sonucu ceviz yaprağı, portakal kabuğu ve dut kullanarak ayak mantarı tedavisi için bitkisel bir karışımdan ilaç üretti.

Bölümü kimya olduğu için araştırma yaparken ceviz yaprağının antifungal etki göstermesi üzerine ayak mantarında iyileştirme etkisi olduğunu öğrendiğini ifade eden Prof. Dr. Önal, ”Daha sonra, ceviz yaprağı, portakal kabuğu ve dut kullanarak ayak mantarı tedavisinde kullanılan bitkisel karışımı elde ettik ve bunu test ettik” diye konuştu.

Bu karışımı üniversitede ayak mantarı olan arkadaşlarına verdiklerini ve hepsinin kullandığını anlatan Prof. Dr. Önal, ”Yüzde yüz başarı elde ettik. İlk önce biz bunu toz halinde üretiyorduk. Başarılı olduktan sonra pomat üretimini gerçekleştirdik” dedi.

”FUNGOP İSMİ İLE ÜRETİME GEÇECEĞİZ”

İstanbul’da bir firma ile anlaşarak ”Fungop” ismi ile ilacın üretimine geçeceklerini kaydeden Prof. Dr. Önal, şöyle konuştu:
”İlacımızın ‘Fungop’ isminde olmasının nedeni ‘fun’ mantarın kısaltılması, ‘Gop’ ise üniversitemizin kısaltılması. Fungop için Sağlık Bakanlığı’ndan gerekli izinlerimizi aldık. Biz bu ilacı, tamamen çöpe attığımız ceviz yaprağı, portakal kabuğu ve duttan elde ediyoruz. Bizim bu çalışmamız sonucu portakal kabukları ve ceviz yaprakları heba olmaktan kurtulacak.”

”HİÇ BİR KATKI MADDESİ VE YAN ETKİSİ YOK”

Ayak mantarının tedavisi zor bir hastalık olduğunu ifade eden Prof. Dr. Önal, ”Piyasada çok sayıda mantar ilacı var ama bu bizim yaptığımız tamamen doğal. Hiçbir katkı maddesi ve yan etkisi yok. Kullananlarda yüzde yüz oranda başarı sağladı” diye konuştu.

Mantarın nemli ortamları sevdiğini, kesinlikle ayak nemliyken çorap giyilmemesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Önal, şunları kaydetti:
”Biz ilacı 20 YTL karşılığında şu an satıyoruz. İlacın üretimi için yaklaşık olarak 3 yıllık bir çalışmamın sonucunda meyvelerini aldık. Üniversitede ve Tokat’ın değişik yerlerine verdiğim mantar ilacını kullananların memnuniyetlerini ifade etmesi benim açımdan çok önemli. Bunları duydukça çok mutlu oluyorum.”

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver