ayak iltihabi kurutucu bitkiler- iltahap kurutan bitkisel yollar Hakkında Bilgi

Aşağıda ayak iltihabi kurutucu bitkiler- iltahap kurutan bitkisel yollar ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

İltihaplı Eklem Romatizması Romatoit artrit nedir?

Özellikle el ve ayak eklemleri gibi küçük eklemlerin simetrik tutulumlarıyla karakterize bir romatizma hastalığı. Ortaya çıkış nedeni bilinmeyen bu kronik hastalık göz, sinir sistemi, kalp ve akciğer rahatsızlıklarına da yol açabiliyor. Türkiye İç Hastalıkları Derneği tarafından Antalya’da düzenlenen 5. Ulusal İç Hastalıkları Kongresi’nde romatoit artrit, tüm ayrıntılarıyla ele alındı. Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları Bölümü Romatoloji Ana Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. İhsan Ertenli, hastalığın tedavisinde önemli gelişmeler kaydedildiğine dikkat çekti.

2- Belirtileri neler?
Hastalık, genellikle eklemlerde tutukluk, geçici ağrılar gibi silik yakınmalarla başlıyor. Zaman içinde yakınmalar belirginleşiyor. Bir süre sonra, eklemlerde ağrı ve şişlik başlıyor. El ve ayak eklemleri, en sık tutulan eklemleri oluşturuyor. Hastalar, sabahları tutulan eklemleri hareket ettirmekte güçlük çektiklerini, gün içerisinde ise rahatladıklarını ifade ediyor.


Eklem ağrıları dışında nelere yol açıyor?

Halsizlik ve yorgunluk gibi yakınmalar, eklem şikayetlerine eşlik edebiliyor, bazı hastalarda kilo kaybı da görülebiliyor. En sık görülen eklem dışı belirti ise, diz çevresinde bulunan, cilt altı ağrısız nodüller. Bunun yanı sıra, kalp ile akciğer zarları arasında sıvı birikimi, akciğer dokusunda sertleşme ve fonksiyon kaybı, kalp ileti sisteminin tutulumu sonucu oluşan ritim bozuklukları ve sinirlerde harabiyet de gelişebiliyor. Ellerde, ayaklarda duyu ve kuvvet kaybı, gözlerde kızarıklık, yanma, gözyaşı miktarında azalma gibi birçok farklı organ tutulumu da görülebiliyor

Kimler risk altında?

Hastalığın görülme sıklığı dünyada yüzde 1-2, ülkemizde ise yüzde 1. Genellikle 30-60 yaş arasında başlıyor ve kadınlarda 2-3 kat daha sık görülüyor. Ancak çok ender durumlarda çocuklarda da gelişebiliyor. Çeşitli meslek grupları ile romatoit artrit arasındaki ilişki bir çok araştırmaya konu olsa da çarpıcı sonuçlar elde edilememiş. Ancak bu hastalığın sosyo ekonomik düzeyi düşük olan kişilerde daha ağır seyrettiği biliniyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver