Ayak Bileği Kırığı, Ayak Bileği Kırığı Kaç Günde İyileşir, Ayak Bileği Kırığı Nasıl Anlaşılır

ayak bileği kırıkları ne kadar zamanda iyileşir, ayak bileği kırıkları tedavisi, ayak bileği kırıklarında fizik tedavi, ayak bileği kırılmaları

Ayak bileği kırılması tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Günlük spor aktiviteleri, dikkatsiz davranışlar, istem dışı kas hareketleri, kazalanmalar ve daha birçok sebep ayak bileğinde kırılmalara neden olabilir. Vücut eklemleri arasında en çok ihtiyacımız olan ayaklarımızdır. Ayaklarda meydana gelen sorunlar arasında en sık ayak bileği kırıklıklarına rastlanır. Bu nedenle bu makalemizde sizlere ayak bileği kırıkları ve tedavi yollarından bahsediyoruz.

 

Ayaklarımız olmasa ne yürüyebilir, ne koşabilir ne de herhangi bir işimizi kendi başımıza görebilirdik. Günlük yaşamda ayaklarımızın önemi bizim için son derece önemlidir. Ayaklarda oluşan bir incinme, burkulma ve kırıklar bizim tüm bunları kısmen yapamamıza yada başkalarının yardımı ile yapmamıza neden olur.

Ayak bilekleri genellikle dikkatsiz yürürken yada çok hızlı koşarken bir tökezlenme sonucu kırılmaktadır. Ayak bileğiniz kırıldığı zaman ters bir hareket yapmamaya ihtimam göstermelisiniz. Çünkü bilinçsizce yapılan her bir hareket sakatlanmanıza neden olabilir. Mümkün oldukça ayağınızı çok fazla hareket ettirmeden hastaneye gitmenizde fayda var.

 

Ayak bileği kırılmaları tedavisi

 

Ayak bileği kırılmalarının elbetteki hal çaresi var. Bu bazen alçı ile bazen de operasyonla olur. Alçı ile tedavisi mümkün olmayan kırılmalarda ameliyat son çaredir. Alçı tedavisi 2-6 hafta sürer, ameliyattan sonra ayağın iyileşmesi ise yaklaşık 4 haftadır. Alçı sonrası rehabilatsyon programı ve fizik tedavi uygulanır. Bunun amacı alçıdayken hareketsiz kalan bileğin eski haline alışmasını sağlamaktır.

 

Ayak bileği kırığı kaç günde iyileşir


Alçı tedavisi sonucunda ayağın tamamen eski halini alması ise yaklaşık 3 ay gibi bir zaman diliminde olur. Ameliyat ile tedavi edilen ayak bileklerinde bu zaman 6 ayı bulur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver