Ayak Bileği Kaşınması, Ayak Bileği Kaşıntısı, Ayak Bileği Kaşıntısının Nedenleri

ayak bileği neden kaşınır, ayak bilekleri neden kaşınır, ayak bileklerinde kaşıntı kızarıklık, ayak bileklerinde kaşıntı ve kızarıklık

Ayak bileklerinde kaşıntı

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Ayak bileklerinde kaşıntı görülmesi sinek ısırıkları ya da böcek sokmaları gibi durumlardan dolayı değil ise, tıp dalında kontakt dermatit adı ile tanımlanan cilt alerjisinden kaynaklanması yüksek bir ihtimaldir. Ayak bileği kaşıntı nedenleri arasında yer alan kontakt dermatit ayrıca kızarıklık ve iltihaplanma gibi semptomlarla da kendini göstererek hastaların aşağı yukarı bir hafta on gün cefa çekmesine neden olmaktadır.

 

Kontak dermatit, alerjenle (deterjan, merhem, sabun, temizlik ürünleri vs.) temas sonucunda 24-48 saat sonra ortaya çıkan ayak bileğinde kaşıntılar ile anlaşılır. Ayak bileklerinde ki bu kaşıntılar, kırmızı leke ve şişlik halinde olup tüm ayağı etkisi altına alır.

Ayak bileklerinde görülen bu kaşıntılara hiçbir müdahale edilmez ise yaklaşık 2-3 hafta sonra sorun kendiliğinden geçecektir. Kaşıntının şiddetini azaltmak ve tahrişi önlemek için soğuk bir havlu ile ayak bileklerinize kompres yapabilir, ayaklarınızı soğuk suda bekletebilir ya da kaşıntı önleyici merhemler kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver