Ayak Bakımı Nasıl Yapılır-Ayak Bakımımız Nasıl Olmalıdır Hakkında Bilgi

Aşağıda Ayak Bakımı Nasıl Yapılır-Ayak Bakımımız Nasıl Olmalıdır ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır-Ayak Bakımımız Nasıl Olmalıdır

Bir çoğumuz ayak bakımı nasıl yapılır ve ayak bakımı nasıl olmalıdır diye merak etmemize rağmen ayak bakımının nasıl olacağı konusunda bilgi eksikliği çekiyoruz. Ayak bakımı sadece pedikür e indirgenmemeli ve ayakların hijyenini de ele alan bir bütün olarak ele alınmalıdır. Bu konuda dünyada olduğu gibi ülkemizde de insanlar bilinçleniyor ve artık ayak bakımı için para harcamayı göze alıyor. Hal böyle olunca da ayak bakımı merkezleri adı verilen yeni bir sektör ülkemizde doğdu ve ayrıca online satış sitelerinde, eczanelerde ayak bakımı ürünleri satılır oldu. Ayrıca İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa Adana, Antalya gibi büyük şehirlerdeki güzellik merkezleri de ayak bakımı konusunda uzman personel çalıştırmaya başladılar. Şimdi bizler de evde ayak bakımı nasıl yapılır ve ayak bakımımız nasıl olmalıdır konularında sizleri pratik ve evde uygulayabileceğiniz öneriler verelim.

Ayak bakımında ayakkabı tercihi çok kritik bir öneme sahiptir. Doğru seçilmeyen ayakkabılar hem anatomik olarak ayaklarımızı bir hayli yorarlar hem de ayak mantarı gibi değişik hastalıklara davetiye çıkartırlar. Bu nedenle ayakkabı seçiminde şu hususlara dikkat etmemizde fayda vardır

– Ayakkabılarınızı mümkünse ortopedik özellikli olanlardan seçiniz. Ortopedik ayakkabılar ayaklardaki deformasyonları yani şekil bozukluklarının ortaya çıkmasını önler.

– Ayakkabılar gerçek kösele ve deriden imal edilmiş olurlarsa ayakların terlemesini engeller ve ayak kokusuna engel olur.

– Ayakkabı vurmasını engellemek için dar kalıplı ayakkabıları tercih etmeyin. Varsın ayaklarınız 1 numara büyük görünsün.

Şimdi gelelim ayak bakımımız nasıl olmalıdır konusuna:

– Özellikle iş dönüşlerinde ayaklarınızı bir sandalye veya tabureye uzatarak göğüs hizasına gelecek şekilde 20 dk kadar dinlendirin. Bu gün boyunca ayaklarda su toplamasına iyi gelecektir.

– Yaz aylarında tatilde terlik veya sandalet giymeye çalışın

– Çorap seçiminde pamuklu çorapları tercih edin. Sentetik materyalden yapılmış çoraplardan uzak durun.

– İbadet etmeye meyilli biriyseniz günde 5 kez abdest alın, değilseniz en az 2 kez ayaklarınızı yıkayın

– Ayaklarınıza çay ağacı yağı, kekik yağı gibi ayaklara iyi gelen ve ayaklardaki kan dolaşımını hızlandıran bitkisel yağlardan sürün.

– Ayak kremleri ile ayaklarınıza masaj yapın.

– Sürekli ayakta duran kişilerin ayakları yorulur. Bunun için haftada 1 kez bitkisel ayak bakımı kürü yapın. İçine 10 damla portakal çiçeği yağı ve bir fincan zeytinyağı ilave edilmiş sıcak su dolu bir kaba, ayaklarınızı koyarak 15 dakika bekletin. Sonra havlu üzerinde uzatarak dinlendirin.

– Ayaklarınıza haftada bir defa peeling uygulayın. Böylece ölü derilerden kurtulursunuz ve taze deri ortaya çıkar. Çok sert olan bölgeleri, sıcak suda yumuşatıp törpüleyerek, istediğiniz yumuşaklığa getirebilirsiniz.

– Ayaklarınız çok fazla kuruysa, ancak birkaç uygulamadan sonra düzeleceğini unutmayın.

– Haftada bir kere, ayaklar için özel olarak yapılmış maskeleri uygulayın. Maskeler, doping yapan ürünlerdir ve kısa zamanda cildi toplarlar. Maskeleri 15-20 dakika süreyle temiz ayak derinizde bekletin, ardından durulayın. Yumuşadıklarını göreceksiniz.

– Ayaklarınız çok kuruysa, her gece onlara bakım yapıp, bol kremle pamuktan yapılmış bir bakım çorabı giyin. Bütün gece cilt kremi emerek, yumuşacık olmasını sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver