Ayak Baç Parmağında Kireçlenme, Ayak Baş Parmakta Kireçlenme, Baş Parmakta Kireçlenme Belirtileri

baş parmakta kireçlenme nedenleri, baş parmakta kireçlenme tedavisi, ,

Baş parmakta kireçlenme

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Baş parmakta kireçlenme yani tıp adı ile Halluks rigidus bireylerin sıkça yakalandığı sağlık sorunlarından biri olmakta ve aynı zamanda da ciddi ağrı şikayetlerinin yaşanmasına sebep olmaktadır. Ayak baş parmağındaki kireçlenme bu bölgede ekleme yapılan yüklenmenin neticesinde husule gelmektedir. Gün içerisinde birçoğumuz baş parmağımıza oldukça iş gücü bindirdiğimiz için kireçlenme de kaçınılmaz olur.

Baş parmakta kireçlenme meydana gelmesi eklem hareketlerinde hem ağrıya hem de fonksiyonel işleminin azalmasına sebebiyet verir. Bu durum tedavi edilmez ise sorun gitgide büyüyecek ve ayak baş parmağının üstünden bir kemik çıkıntısı görülecektir.

Ayak baş parmakta kireçlenme belirtileri

Ayak baş parmağında kireçlenme şişlik, ağrı, yürürken daha fazla ağrı hissedilmesi, eklem hareketinde kısıtlılık olarak belirtiler gösterir.

Ayak baş parmakta kireçlenme nedenleri

Baş parmağında kireçlenme travmanın yanı sıra genetik, daha önceden geçirilmiş parmak ameliyatları, ayak tarak kemiğinin normalden uzun olması gibi ve de bilinmeyen sebeplerden dolayı husule gelir.

Ayak baş parmakta kireçlenme tedavisi

Basit ağrı kesiciler kullanılabilir, tabanı sert ve destekli ayakkabılar giyilebilir, aktivitelerde değişiklik yapılabilir, eklem içi enjeksiyonları baş parmak kireçlenmesinde uygulanacak tedavi seçenekleridir. Ancak ileri vakalarda cerrahi operasyonda tek çözüm yoludur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver